Zanimivosti

So na Antarktiki odkrili dokaz o vzporednem Vesolju?

kl
31. 8. 2021, 17.15
Deli članek:

Nanavadne subatomske delce, ki so jih zaznali med raziskavami na Antarktiki, bi lahko razložili z obstojem vzporednega vesolja, ,v katerem čas teče nazaj.

astronomy.com
Detektor nevtrinov na Antarktiki

Teorija o vzporednih vesoljih je že nekaj časa povsem znanstveno sprejemljiva teorija, ki pa je doslej nihče ni uspel dokazati. Ta teorija izhaja iz dosedanjega poznavanja začetkov našega Vesolja, ko je pred okoli 13,7 milijardami let do zdaj neznana sila sprožila, da se je v "točki" ali t.i. "singularnosti" zbrana vsa energija in materija začela širiti po trodimenzionalnem prostoru. Ena od razlag dogodkov po t.i. "Velikem poku" namreč pravi, da v tem trenutku ni bilo ustvarjeno samo naše Vesolje, ki ga lahko vidimo, pač pa tudi druga, v katerih veljajo drugačni fizikalni zakoni.

Žal vzporednih Vesolij, če seveda obstajajo, z današnjo tehnologijo ne moremo neposredno opazovati, ker smo na ujeti v naše Vesolje, kot bi bili zaprti v škatlo iz katere ne moremo videti, kaj je tam zunaj. Obstajajo pa načini, ki so se jih domislili fiziki, s katerimi bi morda lahko dobili posredne dokaze o tem, da zunaj našega Vesolja obstaja še kaj.

Eden od teh načinov je opazovanje zelo drobnih subatomskih delcev, imenovanih nevtrini. Ti nimajo mase, imajo pa dovolj energije, da lahko gredo skozi vsako materijo, ne da bi jih ta kaj dosti motila. Prav v času, ko tole berete, skozi vaše telo šviga na milijarde teh delcev, ki prijajajo iz vseh strani Vesolja. Vendar so znanstveniki našli način, kako lahko te delce vseeno zaznajo, čeprav je to izjemno težko.

Pixabay
V vzporednih vesoljih (če obstajajo) so lahko fizikalni zakoni popolnoma drugačni kot v našem

V ta namen so na Antarktiki, celini, ki je neposeljena in dovolj daleč od ostalega sveta postavili detektor nevtrinov. Večino časa ta detektor zaznava t.i. šum, se pravi "kakofonijo" različnih visokoenergijskih delcev, ki iz Vesolja obstreljujejo naš planet. Ko pa so preverjali podatke, zbrane izpred štirih let, pa so znanstveniki odkrili signal, ki je kazal na enega od teh delcev - nevtrino. Vendar pa to ni bil delec, karšnega so znanstveniki iskali oziroma pričakovali. Kajti namesto, da bi prišel iz Vesolja, se pravi od zgoraj navzdol, je kazalo, da je prišel iz Zemlje same. 

Ko so začeli iskati razlage za nepričakovani pojav, so predlagali cel kup rešitev, toda nobena se ni izkazala kot pravilna. Kar je ostalo, je precej vznemirljivo. Pojav nevtrinov, ki prihajajo iz Zemlje bi namreč lahko razložila teorija, ki predvideva obstoj vzporednih vesolij, pravzaprav takega, kjer je v primerjavi z našim vse postavljeno "na glavo". Takšno Vesolje bi sicer bilo staro toliko kot naše, ampak bi v njem levo bilo desno, pozitivno bi bilo negativno, preteklost bi bila prihodost - čas bi torej (z našega zornega kota) v njem tekel nazaj. Najsi se sliši še tako čudno, tok časa nazaj namreč v fiziki ni prepovedan, samo v našem Vesolju pač teče v tej smeri, kot jo lahko opazimo.

Razlaga je med fiziki sprožila precejšnje razburjenje in v reviji New Scientist je bilo objavljenih kar nekaj člankov na to temo. Seveda obstajajo tudi veliko bolj "zemeljske razlage", vendar razprava med znanstveniki o tem še ni končana.

Estrada

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

damjan murko 1
Pogumni načrti

Bo Damjan Murko nastopil v Stožicah?

raiven
Ljubiteljica živali

Raiven ne skriva svoje ljubezni do malih bitij

kRALJ SVOJE KUHINJE03
Kralj svoje kuhinje

Ajda Mlakar je Uroševo ričoto pripravila tudi za svoje goste

Zanimivosti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?