ŽIVIMO V MATRICI?!
Mega filmska uspešnica "Matrica" ("The Matrix") iz leta 1999, v kateri se glavni junak bori proti zavojevalcem Zemlje, ki so ustvarili Matrico, računalniško generirano realnost, ki se je sicer uspavanim Zemljanom zdela resnična, je sprožila veliko različnih odzivov. Ljudje, ne le filozofi, so se začeli spraševati, ali je to, kar doživljamo kot resničnost, prava resničnost, ali smo vsi samo del neke "igrice", ki jo je ustvaril nekdo drug in nam zaslepil pogled na realnost.
RDEČA IN MODRA TABLETKA
Neo, glavni junak filma (igra ga Keanu Reeves), je v nekem trenutku imel na voljo dve tabletki - modro, s katero bo ostal v resničnosti, kakršne je bil vajen (in ki je generirana umetno) ali rdečo, ki mu bo pokazala tisto pravo resničnost. In kot vemo, je Neo izbral rdečo.
V MATRICI SE ZGODI VELIKO ZLOČINOV
Kakšno tabletko, če sploh kakšno, pa je pojedla Tonda Lynn Ansley, ki je leta 2002 v glavo večkrat ustrelila in ubila svojo stanodajalko in delodajalko, ni znano. Policiji, ki je prišla na kraj dogodka je rekla: "V 'Matrici' se zgodi veliko zločinov. To je tam, kjer ponoči zaspiš in te omamijo, potem pa te odpeljejo nekam drugam in potem te pripeljejo nazaj v posteljo in ko se zbudiš, misliš, da je to bila samo nočna mora." Povedala je tudi, da je bila njena stanodajalka "del zarote, katere cilj je pranje možganov".
NEURAVNOVEŠENA ALI PRESNETNO ZVITA?
Na sodišču je njena obramba uspela dokazati, da je Ansleyeva bila prepričana, da živi v računalniški simulaciji in da se je počutila ogroženo in je zato bila odločena odstraniti vsakogar, ki bi jo pri "osvobajanju" oviral. Sodišče je na koncu Anleyevo spoznalo za nedolžno zaradi neprištevnosti. Je pa morala oditi na obvezno zdravljenje v psihiatrično ustanovo.
VEČ JIH JE!
Tonda Lynn Ansley pa ni bila edina, ki se je zaporni ali celo smrtni kazni izognila s trditvijo, da živi v nekakšni Matrici. Bila je le prva.
Nedolgo zatem, leta 2003 je takrat 19-letni Joshua Cooke iz Virginije na sodišču trdil, da se ne spomni, kaj je mislil 17. februarja ob pol osmih zvečer, ko je po večerji s krušnima staršema prišel v svojo sobo. "Poslušal sem glasbo," je dejal. "In potem sem nenadoma pogledal poster iz filma Matrix, ki sem ga imel na steni, potem pa sem pogledal svojo puško." Josh je nato obul svoje vojaške škornje in oblekel črno jakno - tako kot Neo. Nabil je puško in si v žepe jakne natlačil strelivo. Potem je odšel po stopnicah v spodnje nadstropje, kjer je malo prej večerjal s staršema. "Ostalo verjetno veste," je dejal na sodišču. Josh je ubil oba.
OBSEDENI S FILMOM
Sodni psiholog je na sodišču pričal, da je Josh v sebi "gojil prepričanje, da živi v virtualni resničnosti "Matrice". Eden od njegovih zagovornikov je trdil, da je bil mladenič obseden s filmom. Na koncu je Josh vseeno priznal krivdo.
STRELSKI POHODI ...
Še istega leta je "Obrambo Matrica" nameravala uporabiti tudi zagovorniška ekipa, ki je na sodišču branila Leeja Boyda Malva, ki je skupaj z Johnom Allenom Muhammadom v ostrostrelskih napadih v treh tednih ubil 10 ljudi v ameriški prestolnici. Tudi Malvo, ki je bil v času dejanja še najstnik, je za svoja dejanja krivil "Matrico". V svoji zaporniški celici je na zid napisal "Osvobodite se matrice. Ste sužnji njene kontrole." Na koncu njegovi odvetniki načrtovane obrambe niso uporabili. Malvo se je nato izgovarjal na neprištevnost, vendar je na koncu bil spoznan za krivega.
Doslej so odvetniki "obrambo Matrica" v procesih na ameriških sodiščih uporabili vsaj petkrat. Od tega uspešno samo v primeru Tonde Lynn Ansley. Vendar je v ameriškem pravosodju, ki temelji na precedensih (sodni praksi) veliko bolj kot naš, ta obramba odprla vrata za nove primere.