Na Filipinih so karaoke izredno priljubljen vir zabave. Skoraj ni bara, ki gostom ne bi dajal priložnosti, da druge goste zabavajo s svojim petjem. Toda ene izmed nekoč najbolj priljubljenih pesmi si danes na karaokah ne upa zapeti skoraj nihče več. Kajti pesem se lahko konča s smrtjo, če je ne zapojete pravilno.
ČE ZAFUŠAŠ, TE JE KONEC!
Nenavaden fenomen se je na Filipinih dogajal več kot deset let, ko so v "barangayih", kot se imenujejo bari, ki ponujajo karaoke, do smrti pretepli, zabodli ali ustrelili več kot 15 ljudi, ki so si drznili "zafušati" pesem "My Way", legendarnega ameriškega pevca Franka Sinatre.
UMOR 29-LETNIKA
Leta 2007 je na primer varnostnik v enem od lokalov ubil 29-letnega fanta, ki pesmi ni pravilno odpel in kljub opozorilom ni prenehal s petjem. Varnostnik je zaradi tega izgubil živce, potegnil pištolo in fanta ustrelil. Tistega leta je število mrtvih pevcev omenjene pesmi doseglo vrhunec in mediji so začeli pisati o "My way umorih", javnost pa je bila zgrožena.
PAZI, KAKO POJEŠ ...
V naslednjih letih so se tovrstni umori nadaljevali. Še leta 2018, ko so že mislili, da so se "My way umori" končali, je neki 60-letnik umrl, potem ko ga je na rojstnodnevni zabavi, kjer je moški prepeval (očitno slabo) Sinatrovo pesem, zabodel 28-letni sosed.
POLICIJSKA URA ZA KARAOKE!
Zadeva je prišla tako daleč, da je filipinski Kongres, najvišje zakonodajno telo, sprejel zakon, ki je za karaoke uvedel "policijsko uro". Ljudje pa so se začeli spraševati, kaj je vzrok za te nenavadne uboje. Je vzrok pesem sama? Njeno besedilo? Mačizem? Alkohol? Odgovor so poskušali podati razni strokovnjaki, ki so raziskovali bizarni pojav. Na koncu so prišli do ugotovitve, da je odgovor mešanica vsega.
SLADEK POBEG, KI SE LAHKO KONČA ...
"Filipinska družba je izrazito mačistična in nasilna," pravi profesor iz filipinske Univerze Dillman in nekdanji dekan Fakultete za množično komunikacijo, Roland Tolentnino. In tako kot drugod po svetu tudi Filipinci obožujejo glasbo in petje. Poleg tega večina prebivalstva živi pod mejo revščine. Karaoke, ki so izjemno poceni, tako veliko ljudem predstavljajo "sladek pobeg" iz vsakodnevnih težav. Hkrati pa si pri "sladkem pobegu" s petjem velikokrat pomagajo še z alkoholom. In tako nastane eksplozivna mešanica. "Karaoke samo sprožijo tisto, kar sicer že obstaja, ko se zrušijo določena družbena pravila," pravi Tolentino.
JE KRIVO BESEDILO?!
Eden izmed lastnikov šole petja v Manili, Butch Albarracin, pa verjame, da je besedilo pesmi tisto, ki sproža nasilje. "Besedilo pri pevcih vzbudi občutek vzvišenosti ali ponosa pri ljudeh, ki v resnici nimajo kaj pokazati. Besedilo pod preprogo pometa napake, ki jih ljudje delajo v življenju. In to povzroči prepire in pretepe."
S tem se strinja tudi Tolentino, ki pravi, da "triumfalnost" pesmi lahko sproža nasilje. "Podrobnejši pregled besedila razkriva aroganco," pravi.
NI SE JE MOGEL ZNEBITI ...
Pesem "My Way", kar bi lahko prevedli kot "Po svoje", je ena največjih uspešnic Franka Sinatre, ki je nastala leta 1969 in jo kritiki imajo za eno njegovih najbolje odpetih. Kljub temu pa tudi Sinatra nad pesmijo, ki jo je napisal Paul Anka, in ki na videz opravičuje življenje brez obžalovanja pred bližajočo se smrtjo, ni bil navdušen. Imel jo je za "nečimrno in hedonistično" in je ni maral. "Vendar se je ni mogel znebiti," je nekoč rekla Sinatrova hčerka Tina. "Ljudje so jo vzljubili in moral jo je kar naprej prepevati."
TEKST
"And now, the end is near (In zdaj, konec je blizu)And so I face the final curtain (In zastor bo padel še poslednjič)My friend, I’ll say it clear (Ti povem prijatelj, jasno in glasno)
I’ll state my case, of which I’m certain (To, kar sem prepričan)
I’ve live a life that’s full (Živel sem polno življenje)
I traveled each and every highway (Prehodil vse poti in ceste)
And more, much more than this (In še, še več kot to)
I did it my way" (Živel sem ga po svoje)- prevod K.L. -