Komarji, veliki kot štorklje in sončenje na ledeni plaži - to je SIBIRIJA
Ali vidite tisti skrivnostni oblak v daljavi? Raje se mu ne približujte, saj ga sestavljajo komarji, žejni krvi. Navadno najhujši med njimi živijo zunaj mest in proti njim ne pomagajo niti najsodobnejša sredstva in zaščitna obleka. Pikajo skoznjo. Zato jih ljudje čez nekaj časa začnejo doživljati kot posebnost tega nepreglednega območja Ruske federacije.
GNUS - roji insketov
»Sprva vsak pik srbi in ustvari oteklino premera 4–5 centimetrov. Po dveh, treh dneh pa se navadiš in vse postane lažje,« pravijo meščani.
To je posnetek iz Jakutije: na zidovih hiše roji komarjev čakajo, da se gospodar vrne domov.
Roji teh insektov – črnih mušic in obadov – se v žargonu imenujejo gnus, ime pa so si zaslužili povsem upravičeno, še posebno, če so v bližini človeka.
NEIZMERNO BOLI!
»Ko vas pičijo, imate občutek, da vsakič merijo ravno v živčni končič. Neizmerno boli. Na to se ne morete navaditi ali pa je čas, da se na to navadite, daljši kot v severnih krajih traja poletje,« pravijo tisti, ki imajo izkušnje s to nadlogo.
Pozimi je v Sibiriji zelo hladno (obstajajo območja, kjer vlada večni led. Tu so tudi najbolj mrzli kraji na svetu, kot sta Ojmajakon in Verhojansk). Poleti pa je toplo, kakor na primer v Sočiju! To predvsem velja za južno Sibirijo (Krasnojarsk, Abakan, Kemerovo), kjer vročina včasih traja več tednov, v srednjem in severnem delu območja pa se vremenske razmere po navadi menjavajo zelo hitro. Včasih vroči dnevi nastopijo, še preden se stopi sneg.
UŽIVANJE NA LEDU
V Jakutiji obstajajo ledeniki, ki se ne stopijo niti poleti (najbolj znan je Buluus). Na njih poleti lahko počivate in se sončite. Pred kratkim so taki kraji postali zelo privlačni za turiste! Tukaj ni peščenih plaž z ležalniki, temveč pravo kepanje po vročini.
OD 10 DO 30 STOPINJ V ENEMU DNEVU
Na jugu Sibirije poletje traja tri mesece in pogosto je zelo toplo, zato lahko tam vzgajajo žita. Na severu pa je kratko (mesec dni ali pa včasih celo samo dva dni), vreme pa je spremenljivo. Podnevi je lahko tudi do plus 30 stopinj (in vsi gredo na plažo), zvečer pa komaj deset. Zato prebivalci, ki želijo vsak trenutek uživati po lepem vremenu, s seboj vedno nosijo toplo obleko.
MRAZ, VROČINA, PIIIIK!
»Prvega junija sem v suknjiču in tankih čevljih z letalom prispel iz Moskve. Izstopil sem in s pogledom zajel posevke. S polnimi pljuči sem vdihnil sibirski zrak, v obraz pa mi je priletela kepa snega,« je o svojem potovanju v Jamal zapisal neki Moskovčan.
»Takoj me je začelo zebsti v prste na rokah, obraz pa je poledenel. Čez tri ure se je sneg na ulici že stopil, ptice so zapele in, medtem ko sem vozil avto, je moja roka na soncu porjavela. Pomislil sem, da bi se moral malo razmigati. Slekel sem suknjič in izstopil iz avta. Začel se uživati v življenju, ko sem zaslišal zzzzzzz in občutil pik! Ne morem povedati, kje pikajo, ker pikajo povsod!«
PRAVI POLARNI DNEVI
Vsi vedo, da so poletni dnevi daljši, noči pa krajše. Vprašanje je le, koliko krajše. Bolj severno so poletni dnevi daljši. Na geografski širini več kot 60 stopinj pa se začnejo bele noči – sonce za nekaj ur zaide za obzorje in nastane somrak, ki traja do jutra. Za polarnikom pa vas pričakuje pravi polarni dan, ki traja 24 ur.
Ena od težav v Sibiriji je, da je tam veliko rek in malo mostov. To pa zato, ker so korita sibirskih rek neprimerna za gradnjo trdnih mostov za cestni promet. Če ljudje želijo priti do sosednjega mesta na nasprotnem bregu, morajo naokrog (kar lahko znaša več kot sto kilometrov). Dogaja se, da je na enem bregu letališče, na drugem pa železniška postaja, kot v Salehardu in Jakutsku. Zato ljudje pozimi uporabljajo prehode čez led, poleti pa trajekte.
TUDI DIVJE ŽIVALI
V sibirskih mestih, ki so obdana s tajgo ali tundro, se poleti po navadi pojavijo divje živali. So vam severni jeleni poteptali paradižnik? Polarne lisice razmetale ulov z ribolova? Kaj bi jim lahko rekli? To je Sibirija, dežela čarobnih in vsakovrstnih nasprotij‡
Eleonora Goldman
(Russia Beyond)