Med drugo svetovno vojno je gostilna Busby Stoop Inn v britanskem Severnem Yorkshireu postala priljubljeno shajališče vojakov in pilotov iz bližnje vojaške baze. Kmalu pa so vojaki začeli opažati, da se nobeden od njih, ki je sedel na enega izmed stolov v gostilni, ki je stal malo stran od vseh ostalih, ni vrnil iz bitk. Stol v gostilni je namreč veljal za zakletega.
Konec 18. stoletja je gostilna že obratovala in v tistem času so pred njo stale vislice, na katere so obešali kriminalce in njihova telesa pustili viseti v opomin ostalim.
ZAKLET OD LETA 1702?
Leta 1702 so tako na njih obesili nekega lokalnega pijančka, Thomasa Busbyja, ki je umoril svojega tasta, potem ko sta se sporekla zaradi Busbyjeve žene Elizabeth, hčerke umorjenega. Busby si je za svojo zadnjo željo, preden je stopil pod vislice, zaželel spiti še eno pivo v svoji priljubljeni gostilni, sedeč na svojem priljubljenem stolu. Ko je pivo spil in je moral v spremstvu stražarjev oditi v smrt, je vstal iz stola in dejal: "Naj nenadna smrt udari vsakega, ki si bo drznil sesti v moj stol.
DUH OBEŠENCA?
Tudi Busbyjevo truplo so namočili v katran in ga pustili viseti na vešalih še dologo potem. In po pripovedih domačinov je ponoči v tistem predelu strašilo. Tudi gostilna si nadela ime po Busbyjevem zadnjem postanku - "Stoop" v angleščini namreč pomeni "postanek".
Vse odtlej pa so se vrstile tudi zgodbe o prekletem stolu in ljudeh, ki so kljub opozorilom sedli nanj. Stol je v gostilni ostal več kot 200 let.
Leta 1894 so nekega dimnikarja, ki je zvečer sedel na stol, našli obešenega na mestu, kjer so stale vislice, na katerih je bil obešen Busby.
Po drugi vojni dva vojaška pilota, ki sta se prišla odžejat v gostilno, tam izzvala usodo, posmehujoč se prekletstvu. Na poti nazaj v bazo sta z avtomobilom zdrsnila s ceste in treščila v drevo. Oba sta umrla.
Nekaj let kasneje sta se prekletstvu smejala dva zidarja. Eden od njih si ni drznil sesti na stol, drugi pa je izzivu podlegel. Še isto popoldne je umrl za srčnim napadom. Tudi neki tesar, ki je sedel v stol, je kmalu potem umrl, ko se je zrušila streha, na kateri je delal.
STOL JE V MUZEJU
Takrat je tedanjemu lastniku prekipelo in sklenil se je stola znebiti. Uničiti si ga ni upal, najprej ga je postavil v klet, potem pa, ko je zaradi tumorja na možganih umrla čistilka, ki ga je po nesreči prevrnila, ko je brisala tla, ga je podaril lokalnemu muzeju v bližnjem mestu Thirsk. Nesrečna snažilka je bila zadnja zabeležena žrtev zakletega stola.
NIHČE NE MORE SESTI NANJ
Zakleti stol je v muzeju še danes, vendar so ga tam postavili na posebno mesto, dvignjenega s tal, tako da nihče več ne more sesti nanj ali ga prevrniti pri čiščenju.
Gostilna Busby Stoop Inn danes ne obratuje več, v zgradbi pa je zdaj indijska restavracija. Skupaj s stolom pa je menda iz hiše odšel tudi duh Thomasa Busbyja, ki je po pripovedovanju domačinov strašil v gostilni.
Je pa stol, potem ko je pristal v muzeju, pregledal strokovnjak za zgodovino pohištva. Ugotovil je, da je stol, ki ga imajo bil narejen s pomočjo strojev, verjetno po letu 1840, kar 138 let po Busbyjevi smrti. Ali so torej v muzeju razstavili lažni stol, pravega pa skrili?