4. januarja 2012 se je na spletni strani 4Chan, namenjeni objavljanju različnih objav pojavila slika z belim tekstom na črni podlagi.
"Zdravo. Iščemo visoko inteligentne posameznike. Da bi jih našli, smo si izmislili test.
V tej sliki je skrito sporočilo. Najdite ga in vodilo vas bo na pot do nas. Veselimo se, da bomo spoznali tistih nekaj, ki jim bo to uspelo. Srečno."
Tekst je bil podpisan le z "3301".
Klik na sporočilo je vodil k k sliki s podobo škržata (cicade). Od te pa je sledila serija ugank, od katerih je vsaka naslednja bila težja od prejšnje. Vendar pa reševanje ni bilo enostavno, saj se je izkazalo, da uganke lahko rešijo le tisti, ki se spoznajo na računalništvo, kodiranje in kriptografijo, poleg tega pa so morali imeti še nekaj smisla za besedne igre. Dlje kot so reševalci uspeli priti, manj očitni so bili namigi za končno rešitev. Eden od njih je recimo vseboval del pesmi iz zbirke srednjeveških manuskriptov iz Walesa, drugi citat iz neke knjige, ki je izšla samo na 3,5 inčnem floppyju (disketi), ki tedaj že dolgo niso bili več v uporabi, tretji neki digitalni podpis ali pa digitalno sliko, zvočni posnetek itd.
Uganka, ki jo je označeval logotip v podobi ameriškega škržata je postala obsesija mnogih internetnih navdušencev. Kmalu so vzniknili forumi in spletne strani, kjer so reševalci uganke objavljali svoje rešitve ali namige in delili izkušnje. Kmalu se je izkazalo, da do rešitve posameznik brez sodelovanja ne bo mogel.
Končni del uganke so predstavljaje GPS koordinate, ki so vodile do letakov s QR kodami, ki so bili nalepljeni v različnih državah - Avstraliji, ZDA, Franciji in na Poljskem. Končna rešitev pa je reševalce napeljala na spletno stran, do katere je bilo mogoče dostopati z brskalnikom Tor, ki je priljubljen pri uporabnikih "dark neta", temnega interneta, ki ga uporabljajo tudi kriminalne združbe in prodajalci na črnem trgu. Vendar je ta stran bila na voljo le nekaj časa, potem pa se je na njej pojavilo obvestilo. "Hoteli smo najboljše, ne sledilcev." Za tiste, ki so bili prepozni, je iskanje rešitve bilo končano.
Eden izmed redkih, ki so se lahko pohvalili, da so pravočasno prišli do rešitve, je bil takrat 15-letni Marcus Manner iz ameriške Virginije. Po rešitvi od "3301" dobil vrsto vprašanj o svobodi informacij, zasebnosti na internetu in cenzuri. Dobil je tudi povabilo na zasebni forum, kjer naj bi skupaj z drugimi, ki jim je uspelo rešiti uganko, nadaljeval projekt, imenovan "mrtvečevo stikalo" ("dead man's switc"), ki bi ga lahko uporabljali žvižgači, v primeru da bi pristali v zaporu ali bili ubiti. Vendar pa vse ni šlo po načrtu. Kot je kasneje povedal Manner, je bila skupina sestavljena iz "individualistov, ki niso zmogli sodelovanja", njihova motivacija je počasi upadala in na koncu sta ostala samo še on in en reševalec. Po letu dni je spletni forum ugasnil.
Natanko leto dni po prvi se je pojavila še ena uganka in internet je ponovno "zavrel". Tretja uganka se je pojavila 4. januarja 2014, zadnji namig pa je bil objavljen aprila 2017. Tretja uganka menda še vedno ni rešena.
Kdo ali kaj stoji za uganko, ni znano. Po spletu so se razširile mnoge teorije, po kateri naj bi bila Cicada orodje ameriških ali britanskih obveščevalnih služb ali skupine hekerjev. Drugi menijo, da je del zarote prostozidarjev (Masonov), spet tretji, da gre za posebno religijo ali pa da je v ozadju kriminalna dejavnost, ki išče najboljše hekerje.
In kljub temu, da 3301 ne objavlja več novih namigov, je internetna skupnost, ki se trudi najti tretjo rešitev, še vedno živa. Pravzaprav število njenih članov narašča. Vsi verjamejo, da je 3301 še vedno "tam zunaj in čaka" na najboljše.