6. avgusta 1945 je nad Hirošimo eksplodirala prva atomska bomba, uporabljena v vojni. Okoli 70.000 ljudi je umrlo v trenutku, še enkrat toliko pa v naslednjih dneh.
Tistega dne je bil v Hirošimi tudi Tsutomu Yamagochi, pomorski inženir, ki je v mestu bil poslovno. Zgodaj zjutraj se je z dvema kolegoma pripravljal, da bi mesto zapustil. Bili so že na poti proti železniški postaji, ko je Tsutomu ugotovil, da je pozabil svoj "hanko", osebno izkaznico, zato se je vrnil v pristanišče, kjer je bil na poslovnem obisku.
Ob 8:15 zjutraj je ravno hodil proti pristaniškim dokom, ko je zaslišal letalo. Ko se je ozrl v nebo, je zagledal, kako proti zemlji padata dve padali. Potem pa se je zabliskalo in Tsutomuja je velika sila vrgla nekaj metrov daleč. Eksplozija, katere središče je bilo oddaljeno okoli 3 kilometre, mu je predrla bobniča, ga začasno oslepila in dobil je tudi resne opekline zaradi sevanja po levi strani zgornjega dela telesa.
Ko je prišel k sebi, se je splazil do najbližjega zaklonišča, ko pa si je tam odpočil, je šel iskat svoja kolega. Tudi onadva sta imela srečo in sta eksplozijo preživela. Vsi trije so noč preživeli v zaklonišču, kjer so jih tudi oskrbeli, naslednji dan pa so se vrnili domov - v Nagasaki.
Dva dni kasneje je svojemu šefu v službi ravnokar razlagal, kaj se je zgodilo v Hirošimi, ko se je ponovno zabliskalo ...
Ameriški bombnik je nad mesto spustil "Debelega dečka", kot so hidrogensko bombo poimenovali Američani. Življenje je v trenutku izgubilo vsaj 50.000 ljudi. Tsutomu je imel zopet neverjetno srečo. Od središča eksplozije je bil spet oddaljen okoli 3 kilometre, tokrat pa je ostal nepoškodovan. Vendar pa je zbolel za t.i. radiacijsko boleznijo, ki jo povzroči velika doza prejetega radioaktivnega sevanja in je dobil visoko vročino in bruhal cel teden.
Tsutomu je preživel obe eksploziji in je edini, ki mu je japonska država priznala status žrtve jedrske bombe v obeh eksplozijah, čeprav naj bi bilo ljudi, ki so preživeli obe eksploziji, okoli 70 (na Japonskem preživele imenujejo "hibakusha", kar pomeni "osebe, izpostavljene bombi").
Tsotumu Yamagochi je umrl v visoki starosti 93 let, leta 2010. V svojih osemdesetih letih je napisal knjigo o svojih doživetjih in izdal tudi zbirko pesmi.
Bil je udeležen tudi v dokumentarnih filmih o preživelih iz bombardiranja z atomsko bombo in je bil velik zagovornik jedrske razorožitve. "Razlog, zaradi katerega sovražim atomsko bombo je to, kar naredi človekovemu dostojanstvu," je dejal v enem od dokumentarcev. "Ne morem razumeti, zakaj svet ne razume trpljenja, ki ga prinaša atomska bomba. Kako jih lahko še vedno izdelujejo?"