Zanimivosti

Umetnik prodal nevidni kip za noro ceno

kl
31. 5. 2021, 15.00
Posodobljeno: 1. 8. 2023, 08.58
Deli članek:

Moderna umetnost je včasih sporna, saj je njen objekt lahko vse - od banane do smeti - in ki dosega visoke cene samo zato, ker je "umetnost". Umetnik iz Sardinije je sedaj naredil še korak dlje.

italy24news.com
Nevidni kip

Salvatore Garau je v milanski dražbeni hiši Art-Rite uspešno prodal "nevidni kip", ki ga je poimenoval "Io Sono" ("Jaz sem"). "Kip" ne zavzema prostornine, pač pa "stoji" na prostoru 150x150 cm in edina  njegova fizična komponenta obsega avtorjev certifikat o pristnosti.

In cena za za ta popolni nič? 15.000 evrov. Pravzaprav je umetnik sam prvotno ceno postavil na 6.ooo evrov, vendar je bila dražba očitno uspešna, saj je zanj na koncu iztržil več kot dvojno ceno.

Salvatore Garau je tako naredil korak dlje v sodobni konceptualni umetnosti, za začetek katere velja leto 1917, ko je Marcel Duchamp razstavil navaden pisoar in ga naslovil kot "Fontana" in ga razglasli za "umetniško mojstrovino". To je bilo rojstvo koncepta v umetnosti, v katerem lahko vsak predmet, ki ga uporabljamo v vsakdanjem življenju, postane umetnina, če ga za tako razglasi umetnik.

Malo več kot sto let kasneje je narejen korak dlje - tudi nič je lahko umetnina, če tako pravi umetnik.

Za tiste, ki menijo, da gre za najbistrejšo umetnostno potegavščino po tisti, ko je umetnik na zid z lepilim trakom nalepil banano, to razglasil za umetnino in zanjo postavil ceno 100.000 evrov, pa poglejmo kaj pravi umetnik.

odditycentral.com
Salvatore Garau

Garau pravi, da ne prodaja niča, pač pa, da je ustvaril "praznino". Prostor, ki ga zavzema njegov nevidni kip namreč po njegovih besedah ni prazen, pač pa ga napolnjuje energija skulpture, ki jo je odstranil.

"Uspešnen zaključek dražbe priča o neizpodbitnem dejstvu: praznina nič nič drugega kot prostor, napolnjen z energijo, četudi ga izpraznimo in ne ostane ničesar. V skladu s Heisenbergovim principom nedoločenosti praznina ima težo," pravi Garau. "Torej ima energijo, ki se kondenzira in spremeni v delce, torej v nas. In ko se odločim, da bom razstavil nematerialno skulpturo na nekem prostoru, se bosta v tem prostoru skoncentrirali določena količina in gostota misli v točno določeni točki in tako oblikovali kip, ki bo zavzel najrazličnejše oblike. Navsezadnje, ali nismo ljudje dali podobu Bogu, ki ga nikoli nismo videli?"

S svojim kipom je Garau po menju mnogih presegel tudi t.i. NFT umetnike, ki prodajajo le virutalne umetnine, ki si jih lahko za precej denarja naložite na svoj računalnik ali telefon, skupaj s certifikatom umetnika, da ste edini lastnik.

Fensi, kajne?