Evropska komisija je na podlagi izboljševanja epidemioloških razmer in pospešenega cepljenje po vsej EU danes predlagala novo priporočilo glede omejitev potovanj v času pandemije covida-19. Gre pravzaprav za osvežitev priporočila iz lanske jeseni, ki so ga že februarja dopolnili z uvedbo temno rdečih območij. K temu so sicer že pred dnevi pozvali voditelji držav članic EU, saj bi to precej olajšalo potovanje in spodbudilo turizem. Osvežena merila, ki jih predlaga Komisija, bodo omogočila boljšo usklajenost članic, ljudem pa bodo zagotovila gotovost pri načrtovanju počitnic, a gre vseeno le za priporočilo, saj so odločitve v rokah članic, ukrepi na mejah pa so pretežno v nacionalni pristojnosti.
Kaj predlagajo?
Reynders je članice pozval, naj novo priporočilo potrdijo do sredine junija.
Temeljno načelo, na katerem temelji novo priporočilo, je, da za imetnike covidnega potrdila ne bi smele veljati dodatne omejitve, razen če je to res nujno za zaščito javnega zdravja. Za povsem cepljene in osebe, ki so covid prebolele, v sklasu s predlogom ne bi veljali ukrepi testiranja in karantene, ne glede na to, od kod prihajajo in kam potujejo. Enako naj bi veljalo za osebe, ki so covid prebolele in ki so prejele prvi odmerek cepiva. Ta praksa v številnih članicah Unije sicer že velja.
Ob tem komisija predlaga tudi enotno opredelitev tega, kdaj je oseba "povsem cepljena" - 14 dni po tem, ko je prejela zadnji odmerek cepiva, je pojasnil evropski komisar za pravosodje Didier Reynders, ki je danes predstavil predlog.
Epidemiološki zemljevid
Komisija je predlagala tudi več jasnosti za preostale osebe, ki ne sodijo v omenjeni kategoriji, pri čemer se je oprla na barvni epidemiološki zemljevid. Za osebe, ki prihajajo z zelenih območij, naj ne veljajo nikakršne omejitve. Od oseb, ki prihajajo z oranžnih, lahko oblasti zahtevajo negativen test. Osebam, ki prihajajo z rdečih območij, pa lahko naložijo tudi karanteno, če oziroma dokler nimajo negativnega testa. Za temno rdeča območja lahko oblasti zahtevajo test in karanteno.
Komisija predlaga tudi enotno veljavnost testov. Testi PCR naj v vseh članicah Unije veljajo 72 ur, hitri antigenski testi pa naj v članicah, ki te teste priznavajo, veljajo 48 ur.
Predlaga tudi, naj za otroke, mlajše od šestih let, ne velja obveznost testiranja v povezavi s potovanji, in naj za mladoletnike, ki potujejo s starši, ne velja karantena, če ta ne velja za njihove starše, na primer, ker so bili cepljeni.
Zasilna zavora
Reynders je opozoril, da je treba ob postopnem sproščanju omejitev ohraniti budnost, saj pandemije ni konec. Komisija zato predlaga "zasilno zavoro" - v primeru hitrega poslabšanja epidemioloških razmer oziroma širšega pojava novih različic virusa je mogoče znova uvesti omejitve tudi za cepljene in osebe, ki so covid prebolele.
Komisija predlaga tudi, naj se članice dogovorijo o minimalni ravni genomskega sekvenciranja.