Ko govorimo o tehnologiji, kot so pametni telefoni, računalniki, tablice ali pripomočki za “pametne hiše”, se pogosto vprašamo, koliko naših osebnih podatkov v resnici hranijo. Tak primer je nedavna novica, da naši iPhoni spremljajo vsa mesta, ki jih obiščemo in beležijo kdaj smo tam bili in kako dolgo smo se zadržali.
Uporabnica (@briethomasons) družbenih omrežij pa je pred kratkim zatrdila, in podprla z infrardečimi video posnetki, da nas naši Applovi pametni telefoni vsakih nekaj sekund fotografirajo. V TikTok objavi, ki je kmalu požela izjemno zanimanje, je delila s svetom svojo teorijo zarote in svoj telefon snemala z infra rdečo lečo, ki je jasno pokazala, kako se bliskavica na telefonu sproži vsakih pet sekund.
A čeprav se zdi, da takrat telefon fotografira, temu ni tako, trdijo poznavalci. Po mnenju številnih v komentarjih, telefon takrat skenira, da bi ugotovil, ali gledamo v zaslon - to pa le na modelih iPhona, ki imajo funkcijo Face ID (skeniranje, prepoznavanje in odklepanje telefona na podlagi obraza).
En komentar pod objavo je primerjal sistem s funkcijo telefonov z Android operacijskim sistemom, ki neprestano “poslušajo” za ukazom “OK, Google” ali “Hej, Google”, da zaženejo asistenta. Ti ne snemajo naših pogovorov, le čakajo na ukaz. Da so lahko učinkoviti, pa morajo biti neprestano “pozorni” na zvok okrog sebe.
Neprestano preverjanje obraza omogoča tudi, da telefon zazna, da vanj gledamo in se med tem ne zaklene, ne zatemni zaslona in podobno. To funkcijo pa lahko tudi izključimo in nas tako telefon ne bo več “gledal nazaj”.