Z višjimi temperaturami prihaja tudi sezona špargljev. Nekaj toplih dni smo bili že deležni, še bolj sončni pa šele prihajajo. Šparglje v naravi najdemo vse od marca do julija. Vsebujejo posebno vrsto ogljikovih hidratov – inulin. Ta se ne more prebaviti, razgradijo pa ga bakterije debelega črevesa, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje. Kadar prehrana vsebuje zadostne količine inulina, se rast in aktivnost teh prijaznih bakterij povečata. Če je njihova populacija dovolj velika, sovražne bakterije veliko težje živijo v prebavnem sistemu. Šparglji so tudi dober vir prehranskih vlaknin, ki spodbujajo prebavni sistem in lahko pomagajo zaščititi pred rakom debelega črevesa.
Naravne diuretične lastnosti
Šparglji so zelo dober vir kalija, hkrati pa vsebujejo sorazmerno malo natrija. Zaradi svojega prehranskega profila, v kombinaciji z aminokislinami, ki jih vsebujejo, so močan diuretik. V preteklosti so jih uporabljali za zdravljenje oteklin, vključno z artritisom in revmo, ter za preprečevanje zadrževanja vode, ki ga povzroča denimo predmenstrualni sindrom.
Izboljšujejo zdravje srca
Šparglji so odličen vir folne kisline in zelo dober vir vitamina B6, hranil, ki so zaradi učinka na raven homocisteina pomembna za zdravje kardiovaskularnega sistema. Kadar so ravni teh vitaminov B nizke, se raven homocisteina v krvi zviša – to stanje pa znatno povečuje tveganje za srčne bolezni.
Za zdravje kosti
Šparglji so bogati tudi s hranili, ki blagodejno vplivajo na zdravje kosti. So odličen vir vitamina K ter dober vir kalcija in magnezija. Vitamin K aktivira osteokalcin, ki je odgovoren za integracijo kalcija v kosti in je ključnega pomena za zagotavljanje pravilne koagulacije krvi.
Spodbujajo proizvodnjo energije
Šparglji so zelo dober vir mangana, minerala v sledovih, ki omogoča nemoten postopek proizvodnje energije. Šparglji so tudi dober vir tiamina, riboflavina in niacina, treh vitaminov B, ki so bistveni za pretvorbo beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov v energijo.