Moška spolovila postajajo vse manjša in deformirana zaradi onesnaževanja, opozarjajo znanstvenica, ki se ukvarja z ekologijo.
Dr. Shanna Swan je v svoji nedavno objavljeni knjigi zapisala, da se človeštvo sooča z "eksistencionalno krizo" zaradi zmanjševanja rodnosti, to pa je posledica uporabe kemikalij pri proizvodnji in predelavi plastike. Gre za spojine, imenovane ftalati, ki negativno vplivajo na hormonski sistem v človeškem telesu.
V knjigi, naslovljeni z "Count Down" ("Odštevanje") je opisala raziskave o tem, kako sodobni svet "ogoroža število semenčic, spreminja razvoj moške in ženske reprodukcije in grozi prihodnosti človeške vrste".
Najprej je raziskovala t.i. ftalatni sindrom, ki so ga opazili pri podganah, katerih zarodki so bili izpostavljeni ftalatom, in ugotovili, da se pri njih poveča verjetnost, da se bodo rodili z manjšimi penisi.
Kasneje so raziskovalci odkrili, da se enak sindrom pojavlja tudi pri ljudeh. Fantki, ki so bili v maternici izpostavljeni ftalatom, so se rodili z manjšo anogenitalno razdaljo, ki je povezana s prostornino njihovega spolovila.
Ftalati, ki v človekovem telesu delujejo podobno kot hormon estrogen, negativno vplivajo na naravno sposobnost tvorjenja hormonov in tudi na razvoj spolnosti pri otroku ter na spolno vedenje pri odraslih, piše znanstvenica.
Dr. Swanova, sicer profesorica okoljske medicine v newyorški kliniki Mount Sinai, je sicer objavila že več raziskav v zvezi z negativnim vplivom onesnaženja na rodnost pri človeku.
V preverjeni raziskavi iz leta 2017 je razkrila, da je število semenčic pri moških iz zahodnih držav v zadnjih 40-ih letih upadlo za več kot polovico. Glede na tako hitro zmanjševanje števila moških spolnih celic Swanova napoveduje, da večina moških v zahodnem svetu, rojenih po letu 2045 ne bo več sposobna proizvajati zdravih semenčic. poroča Sky News.