Zanimivosti

13.000 evrov NA LIST! Ko denar dobesedno raste na drevesih

M. K.
24. 3. 2021, 16.30
Deli članek:

Tony je svoje stanovanje spremenil v prekrasno zeleno džunglo. V njegovi zbirki sobnih rastlin: še nedokumentirana monstera in vrsta za 13.000 evrov na list.

profimedia
Še nepopisana Monstera sp Bolivia.

Tonyjevo navdušenje nad gojenjem in razmnoževanjem sobnih rastlin je že krepko prestopilo mejo navadnega hobija. Dve sobi svojega stanovanja je spremenil v rastlinjak, kjer se nahaja neverjetna živa zbirka sobnih rastlin. Zbral je nekaj najredkejših rastlin na svetu, vključno z vrsto, ki je veljala že za izumrlo

profimedia
Zbirka zajema izjemne in unikatne rastline, ki so vredne več kot marsikateri avto.

Njegovo strast še dodatno podpira dejstvo, da liste nekaterih izjemno redkih rastlin zbirateljem prodaja po več tisoč angleških funtov. Vseeno to ostaja le njegov hobi, saj se profesionalno ukvarja s fotografijo. In prav v tem je, kot zatrjuje, ključ njegovega uspeha z rastlinami – z njimi ni obseden. 

profimedia
Tony med svojimi ljubljenimi sobnimi rastlinami.

EDINA NA SVETU

Rhaphidophora Tetrasperma Variegata je najdragocenejša rastlina v njegovi zbirki. Različica te rastline, ki ni pisana (torej ni »variegata«), je zelo razširjena in jo najdemo povsod, celo v supermarketih. Tonyjeva različica pa ima povsem naključno gensko mutacijo, zaradi česar je tako redka. Je edina na svetu s takšnim vzorcem.

Zbiratelji so prednaročili že tri liste omenjene rastline, po 13.000 evrov na list, še mnogo več pa jih potrpežljivo čaka v vrsti. Tony je v smehu za tuje medije povedal, da je »kot bi denar rasel na drevesih«. 

profimedia
Nekatere rastline je prejel kot majhne koščke stebel in vzgojil v razkošne lepotice.


NEPOZNANA MONSTERA

V njegovi zbirki najdemo tudi še nedokumentirano vrsto Monstere sp Bolivia. Kot centimetrski košček stebla jo je dobil od avstrijskega botaničnega zbiratelja, zrasla pa je v ogromno rastlino. Ko je objavil fotografijo rastline na spletu, ga je kontaktiral botanik iz Bolivije in ga prosil za več fotografij, saj z rastlino sploh ni bil seznanjen. 

Posebno mesto v Tonyjevem rastlinjaku ima tudi Begonia Chloristica, eksotična rastlina, ki so jo do pred kratkim imeli za izumrlo. Našel jo je pri enem od evropskih zbirateljev. 

profimedia
Njegova prekrasna Begonia Chlorosticta.


KAKO SE JE ZAČELO?

Zelenoprsti Tony se rad spominja, kako se je njegovo zanimanje za rastline začelo, saj izvira iz obiskov parcele, ki so jo njegovi stari starši imeli v najemu za vrtnarjenje. Njegova babica je bila v okolici znana po svoji zbirki sobnih rastlin, kar je v začetku poskušal posnemati. V dvajsetih letih se je njegova zbirka tako razširila, da je v ta namen moral žrtvovati precejšen del svojega stanovanja. Ker nima uradne izobrazbe v botaniki, vse znanje, ki je potrebno za uspešno gojenje rastlin, črpa iz izkušenj. Najpomembnejše je, da za rastline ne skrbimo preveč. Pustiti jim moramo, da rastejo v miru, je prepričan Tony. Svojim zelenim varovankam nameni le nekaj ur mesečno, da odstrani mrtve liste, pregleda korenine in jih zalije. 

Na prvi pogled in za nepoznavalsko oko njegova zbirka ni videti tako bogata ali vredna, kot v resnici je, zato se fotograf nič ne boji kraje in si ne dela skrbi z zavarovanjem – le uživa v svoji domači džungli. 

profimedia
V dnevni sobi uravnava temperaturo, luč in vlago, da so razmere primerne za rast.