Vsako leto se na Zemlji rodi okoli 1.6 milijona dvojčkov, ali povedano drugače. Že od 80-ih let prejšnjega stoletja pa opažajo, da število rojstev dvojčkov narašča. Po podatkih revije Human Reproduction, ki je zbrala podatke iz 165 držav na svetu in jih primerjala s tistimi iz obdobja 1980-1985, se je število rojstev dvojčkov v zadnjih 30-ih letih v Aziji povečalo za 32 odstotkov, v Severni Ameriki pa kar za 71 odstotkov, pa tudi v Evropi je število močno naraslo. V poprečju se je število rojstev dvojčkov na 1.000 rojstev v treh desetletjih zvišalo iz 9 na 12 - kar za tretjino.
Afrika in Azija sicer prispevata največ, kar 80 odstotkov vseh dvojčkov. Za razliko od ostalega sveta, kjer število rojstev dvojčkov narašča, v Afriki ostaja bolj ali manj konstantno. V Afriki sicer prevladujejo dvojajčni dvojčki. Zakaj pa je "črna" celina tista, ki ima v poprečju največ dvojčkov glede na število rojstev, pa znanstveniki menijo, da je vzrok v genetski razliki med afriškimi in ostalimi človeškimi populacijami.
V razvitih državah Evrope, Azije in Amerike se je število dvojčkov povečalo predvsem na račun umetne oploditve, ki so jo začeli uvajati v preteklem stoletju, ugotavljajo znanstveniki. Tehnike umetnega oplojevanja namreč povečajo možnosti za rojevanje dvojčkov, trojčkov ali celo večih otrok naenkrat.
Morda smo 'vrh' rojevanja dvojčkov v Evropi in Ameriki že prešli in se bo tam število njihovih rojstev začelo zmanjševati, ugibajo znanstveniki, saj se danes pri umetnih oploditvah, ki k dvojčkom prispevajo največ, tako starši kot zdravniki bolj nagibajo k rojstvu samo enega zarodka.
Rojstvo dvojčkov namreč prinaša tudi večja tveganja tako za matere kot za otroka. Pri nosečnosti in rojstvu dvojčkov večkrat prihaja do zapletov, večina se jih rodi predčasno in s premalo težo, med dvojčki pa je tudi večje število mrtvorojenih - enega ali obeh.
Preživetje dvojčkov pa je tudi odvisno od tega v kakšnem okolju se rodijo. V podsaharski Afriki na primer vsako leto več kot 200.000 dvojčkov izgubi svojega brata ali sestrico dvojčka v prvem letu življenja. V razvitih državah je stopnja preživetja obeh dvojčkov občutno višja.
V prihodnosti bo verjetno število dvojčkov še naraščalo, največjo vlogo pa bosta igrali najbolj poseljeni državi na svetu, Indija in Kitajska.
Manjša rodnost, starejše matere v času prvega rojstva in s tem povezano umetno oplojevanje pa bodo verjetno še v bodoče prispevali k teh rasti.