Vojvodinja Susseška je v intervjuju z Oprah razkrila, da s princem Harryjem poleti pričakujeta deklico. Razkrila pa je tudi, da njenemu prvorojencu, Archieju, kraljica ni podelila kraljevega naslova. Zaradi tega Archie ne uživa nobene ugodnosti, ki bi mu pripadale s statusom princa.
Zakaj Archie ne more biti princ?
Pravila o dodelitvi naslova "princ" v Veliki Britaniji so bila nazadanje spremenjena leta 1917, ko je oče sedanje kraljice objavil t.i. patentno listino, ki naslov princa dodeljuje le najstarejšemu živečem sinu najstarejšega sina valižanskega princa. V skladu s tem torej Archie, ki je sin Harryja, mlajšega sina valižanskega princa (princa Charlesa) ne more uživati naslova "Princ".
Kljub temu pa je Archie eden od tistih, ki se lahko postavijo v vrsto skupaj s svojimi kraljevimi sorodniki, ki imajo večje ali manjše možnosti, da nekoč zasedejo britanski prestol.
Kdo sploh lahko sedi na britanskem prestolu?
Stoletja je nasledstvo britanskega prestola - kot mnogih drugih - pripadalo izključno najstsarejšim moškim potomcem vladajočega kralja. Ta je poleg prestola podedoval tudi vsa očetova ozemlja, naslove in ostalo lastnino. S tem so rešili problem drobljenja lastnine, če je bilo potomcev v kraljevi družini več.
V sedanji britanski kraljevi družini bo prestol po smrti ali abdikaciji (čeprav je to malo verjetno) kraljice Elizabete II. pripadel njenemu sinu, princu Charlesu. Za njim je v vrsti njegov sin, princ William, vojvoda Cambriški.
Od leta 2011 je lahko naslednik britanskega prestola najstarejši potomec vladarja, ne glede na spol. Pred tem je na prestol lahko sedla deklica oz. ženska, le če ni bilo drugih moških potomcev vladajočega monarha. Ker je Williamova žena, vojvodinja Catherine prvega rodila dečka, princa Georgea, je ta danes četrti v vrsti za prestol. Takoj za njim - peta in šesti - sta njegova sestra in brat, princesa Charlotte in princ Louis.
Za njima pa prideta na vrsto Harryjeva otroka, Archie (7.) in še nerojena deklica, ki bo osma v vrsti in s tega mesta "izrinila" kraljičinega sina Andrewa.
Archie pa je tudi prvi ameriško-britanski član kraljeve družine. Medtem, ko mu je britansko državljanstvo pripadlo ob rojstvu, bo za ameriškega moral zaprositi sam oziroma njegova starša.
Leta 2011 je bil spremenjen tudi zakon, po katerem prestola ni mogel naslediti kraljevi potomec, ki je poročen z rimokatoličanom. To določilo je bilo sprejeto še v času kralja Henrika VII, ki se je razšel z Rimom, da bi se lahko ločil in ponovno poročil, in je ustanovil anglikansko cerkev, katere vrhovni poglavar je britanski monarh.
Sicer je vseh članov britanske kraljeve družine, ki bi nekoč lahko nasledili kraljico, kar 60. Zadnja v liniji je Zenouska Mowatt, hčerka kraljičine sestrične, princese Aleksandre. Da bi prevzela prestol, pa bi morali umreti ali kako drugače biti odstranjeni iz vrste vsi, ki so pred njo.