Zanimivosti

Kako potekajo hitri testi za avstrijske učence?

A. M.
3. 2. 2021, 16.30
Deli članek:

V ponedeljek avstrijske šole v svoje klopi znova vabijo učence, vendar samo tiste, ki so se pripravljeni redno testirati.

PID/Votava
Nazaj v šolo ...

Dunajski minister za izobraževanje napoveduje testne točke, kjer se bodo otroci v spremstvu staršev in pod nadzorom učiteljev testirali sami.

Vsak ponedeljek in sredo se bodo tako šolarji osnovnih šol kot tudi srednješolci s hitrimi testi za odvzem brisa v sprednjem delu nosu testirali pod nadzorom učiteljev. Zaradi zadržkov staršev lahko na testno točko ob prvem testiranju straši otroke pospremijo in test na svojem otroku izvedejo kar sami. Testne točke bodo postavljene pred šolo, na šolskem igrišču, v telovadnici ali dvorani. Po podatkih avstrijskega ministrstva za izobraževanje so v ta namen že naročili okoli 20 milijonov takšnih hitrih nosnih testov. Če starši odklonijo testiranje otroka, bo učenec prejel naloge za delo od doma.

Testiranje učiteljev je urejeno drugače

Ti se morajo glede na odločbo testirati enkrat tedensko s PRC testom, hkrati pa se država zavzema še za dodatno samotestiranje učiteljev tudi na šolah. Testirani pedagogi bodo lahko uporabljali navadno kirurško masko, medtem ko bo za netestirane obvezna maska FFP2.

Za pedagoge bodo zagotovljeni PCR-testi z grgranjem

Mestni minister za izobraževanje Christoph Wiederkehr je zadovoljen s pripravami na ponovno varno odprtje šol. Za pedagoge bodo zagotovljeni PCR-testi z grgranjem, za učence pa dvakrat tedensko pa hitri nosni testi na šolah. To za šole seveda predstavlja dodatno obremenitev, vendar je bistveno za zagotavljanje varnosti tudi za učitelje. Učenci osnovnih šol do petega razreda bodo torej lahko ob opravljenem testu vsak dan obiskovali šolo, medtem ko bodo imeli starejši osnovnošolci in srednješolci izmeničen pouk; prva dva dni v tednu prva polovica razreda, druga dva dni druga polovica ter petki na daljavo.

Aktualno je tudi vprašanje zanesljivosti navedenih testov

Mikrobiolog Michael Wagner z Dunajske univerze zagovarja obvezno testiranje. Vprašljivo pa je, kako uspešno hitri nosni testi prepoznajo asimptomatske okužene. Ta test je bil namreč v veliki meri preverjen na simptomatskih bolnikih, kar je po besedah mikrobiologa bistvena razlika. Posledica tega je večja verjetnost, da testi  kužne otroke in mladostnike »spregledajo«. Medtem ko je zanesljivost hitrih testov v zadnjem in sprednjem delu nosu primerljiva, pa je v primerjavi s PCR-testom z grgranjem zgolj 56-odstotna. Pri tem glavno vlogo igrajo simptomi: pri hospitaliziranih bolnikih je bila zanesljivost 93-odstotna, pri množičnem testiranju in ljudeh z blagimi simptomi 76-odstotna, medtem ko je pri asimptomatskih ljudeh dosegla zgolj 41 odstotkov.