Kaj imajo skupnega Helene Blagne, Saša Lendero, Eva Boto in Natalija Verboten? Spletni nepridipravi so se namreč v lanskem letu spravili tudi na naše glasbenice ter na lažnih profilih in v polomljeni slovenščini v njihovem imenu obljubljali bogate finančne nagrade, med drugim tudi tisoč evrov.
In kako so to naredili? Kot pravijo v Nacionalnem programu ozaveščanja o informacijski varnosti goljufi najprej postavijo lažno facebook spletno stran, pri čemer 'pravemu' imenu spremenijo kakšno črko ali pa na koncu dodajo številko. Lažni profili vsebujejo še ukradene slike in lažne komentarjev sledilcev, da vse skupaj izgleda čim bolj resnično ... Za pridobitev nagrade vas potem vodijo skozi povezave do tretje spletne strani, kamor morate za registracijo vpisati osebne podatke, tudi kreditno kartico, da vam bodo lahko nakazali nagrado. V bistvu pa goljufi pridobijo vaše podatke, vi pa lahko na koncu ostanete brez denarja ali pa mesečno plačujete navidezne storitve.
Pri lažnih profilih naših glasbenih dam sicer nobena ni poročala o tem, da bi jo kakšen spletni goljuf finančno oškodoval. Prav tako se vsaj javno niso oglasili uporabniki, ki so bili dovolj pametni, da so vse skupaj kaj hitro prijavili na facebook.
Vsi lažni profili naših glasbenic pa so bili kaj hitro odstranjeni.
Žanu Serčiču vdrli v instagram profil
V začetku lanskega decembra pa so spletni goljufi vdrli še v račun glasbenika Žana Serčiča. Najprej so hekerji spremenili njegovo ime v yusufsahx14, nato pa še e-naslov, telefonsko ter uporabniško ime, tako da Žan ni mogel dostopati do ničesar, čeprav je instagramu dokazal identiteto.
Kot predvideva Serčič, se je vse skupaj zgodilo po tem, ko je mislil, da je na videz uradnemu Instagramovemu profilu poslal prave podatke za pridobitev modre kljukice, ki potrjuje profil. V resnici pa je podatke poslal lažnivemu profilu. Nepridipravi so se tako dokopali do podatkov in glasbeniku onemogočili račun.