Zanimivosti

Al' prav se piše Božič ali božič?

kl
24. 12. 2020, 10.11
Posodobljeno: 24. 12. 2020, 14.18
Deli članek:

Najpogostejša dilema pri pisanju voščilnic v tem času. Pa tudi - ali je eden od treh dobrih decemberskih mož Dedek Mraz, dedek mraz ali dedek Mraz?

odkrito
Kako pravilno voščiti božič in novo leto

Priznajmo si. Slovenščina je zakompliciran jezik. Toliko pravil in izjem, da glava boli. Poleg tega skoraj nihče razen napovedovalcev na nacionalnem radiu in televiziji pravilne slovenščine sploh ne govori. Kaj šele piše ... 

Vendar vsaj v formalnih zadevah, kamor sodijo tudi voščilnice, želimo biti pravilni. In tu se pojavi pogosta dilema, ki doživi višek v božično-novoletnem obdobju. Kako pravilno čestitati? Vesel Božič ali Vesel božič? Srečno novo leto ali Srečno Novo leto?

Pa razrešimo dilemo. Poglejmo, kaj pravi pravopis:

Imena praznikov sicer pišemo z malo začetnico: božič, novo leto, velika noč, prvi maj, dan državnosti ... pa tudi valentinovo, gregorjevo.

Izjeme so imena praznikov, ki so izpeljani iz osebnih imen ali priimkov: Marijino vnebovzetje in Prešernov dan. Slednje je, če smo natančni, malce čudna definicija izjeme - kajti ... zakaj pa potem ne Valentinovo in Gregorjevo, saj sta tudi izpeljana iz osebnih imen? Ampak tako pravi pravopis.

Pravopis pa tudi dopušča zapisovanje praznikov z veliko začetnico, če do njih gojimo posebno razmerje ali spoštovanje. In zaradi tega ni prav nič narobe, če sta na voščilnicah Božič in Novo leto zapisana z veliko začetnico.

splet
Dedek Mraz, dedek Mraz ali dedek mraz?

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

In dobri decemberski možje?

Za Miklavža in Božička je nekako logično, da ju zapisujemo z veliko začetnico, saj gre za osebni imeni, kot Jan, Žan ali Metka. Pri tretjem možu pa se zatakne. Veliko ljudi se znajde v trilemi - ali sta obe začetnici veliki ali samo ena ... in če že, katera je to?

Pravopis ima odgovor tudi na to. V njem piše, da pišemo občna določila v stalnih zvezah z lastnim imenom z malo začetnico. Razumete? ...

Pa razložimo: Občna določila so besede, ki imajo splošen pomen – v našem primeru je občno določilo beseda "dedek". Mraz pa v primeru dobrega moža ni beseda s splošnim pomenom, pač pa lastno ime – tako kot recimo Jože.

Tako vse skupaj z zapišemo takole: "dedek" (občno določilo) z malo začetnico, in Mraz (lastno ime) z veliko - torej "dedek Mraz".

No, zdaj veste. Lahko pa si tale članek shranite, ker do naslednjega leta bomo itak že pozabili, kajne?

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025