Zanimivosti

Bogastvo zapustil mačkam, ki varujejo muzej

kl
13. 12. 2020, 12.31
Posodobljeno: 13. 12. 2020, 12.47
Deli članek:

Francoski filantrop se je odločil, da bo del premoženja zapustil nenavadnim varuhom znamenitega muzeja - drugega največjega na svetu.

instagram
Muce, ki varujejo Ermitaž v St. Petersburgu

Če ste mislili, da je muzej Ermitaž v ruskem St. Petersburgu znan samo zaradi izjemnih umetniških zbirk in mojstrovin in zaradi svoje velikosti, ste se zmotili.

Eden najprestižnejših muzejev na svetu, po velikosti takoj za pariškim Louvreom ima tudi največjo "mačjo gardo" na svetu. Okoli stotnija mačk je v Eremitažu uradno "zaposlenih" kot varuhi umetnin.

Muzej in njegove umetnine varujejo pred mišmi, podganami in drugo neuko golaznijo, ki ne loči vrhunskega dela Leonarda Da Vincija ali Rubensa od koruznega zrna.

splet
Ermitaž v St. Petersburgu je drugi največji muzej na svetu

Kosmati pazniki to delajo tako uspešno, da uživajo posebno varstvo ravnatelja muzeja, imajo svojo predstavnico za tisk, svojo pralnico in seveda - svoj instagram profil.

Mačke živijo v kleti muzeja, vendar pa se občasno sprehajajo tudi po dvorišču. Včasih so jih pustili tudi v galerije, danes pa jim tja več ne dovolijo.

Prva je mačjo gardo je že v 18. stoletju uvedla Elizabeta, hči največjega ruskega kralja Petra Velikega, ki je Ermitaž tudi dal zgraditi. Mačke so v Ermitažu ostale ves čas, razen v 2. svetovni vojni, ko so umrle vse mačke v muzeju. Verjetno je katera od njih končala tudi v kakšnem loncu, kajti v 3-letnem obleganju Leningrada, kot se je St. Petersburg takrat imenoval, je prebivalce poleg neprestanega bombardiranja morila tudi lakota.

splet
Ermitaž v St. Petersburgu

Od leta 2011 v muzeju prirejajo tudi "Mačji festival", s katerim proslavijo mačje paznike. V tem času prirejajo različne stvari, kot so recimo tekmovanja v slikanju mačk ali "lov na miši" za otroke.

In čeprav so mačke "uradni muzejski lovci na miši" in jih obravnavajo kot del osebja, pa jih vzdržujejo izključno z donacijami, je povedal ravnatelj muzeja, Mihail Pjotrovski. Za mačke sicer skbijo prostovoljci in osebje ter lokalni veterinar.

instagram
Ermitaž v St. Petersburgu

Pred kratkim pa se je eden od obiskovalcev Ermitaža, neimenovani francoski bogataš in filantrop odločil, da bo del svojega premoženja zapustil mačkam iz Ermitaža.

"Naš francoski prijatelj je naredil zelo dobro stvar," je dejal ravnatelj Pjotrovski. "Gre za zelo lepo gesto. Vsota ni velikanska, najverjetneje pa jo bomo porabili za obnovo kletnega prostora, v katerem živijo mačke," je dejal.

Mačke iz Ermitaža si bodo denar razdelile s sorodniki darovalca in organizacijo za varstvo narave," pa je povedala predstavnica muzeja in razkrila, da pogovori s francoskimi odvetniki že potekajo.