Zanimivosti

Ali v glavi nosimo vesolje?

kl
22. 11. 2020, 19.10
Deli članek:

Znanstveniki so odkrili nenavadno in zanimivo podobnost med mrežo nevronov v naših možganih in "mrežo" galaksih v znanem vesolju.

splet
Slika je simbolična

Ponavadi se astrofiziki in nevrokirurgi ne družijo zelo pogosto, saj nimajo veliko skupinih tem, o katerih bi lahko razpravljali, saj prvi preučujejo neznansko velikansko vesolje, drugi pa mikroskopske celice v naših možganih. No, morda bo odslej drugače.

Astrofizik Franco Vazza iz univerze v Bologni in nevrokirurg Alberto Feletti iz univerze v Veroni sta namreč odkrila presenetljivo podobnost med kozmično mrežo galaksij in kompleksen preplet nevronov, živčnih celic v človekovih možganih. Svoje ugotovitve sta objavila v reviji "Frontier in Physics" (Meje v fiziki).

splet
Primerjava razporeda galaksij v vesolju in nevronov v možganih

Čeprav je vesolje kar za 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000-krat (milijardo milijard milijard-krat) večje od približno kilograma in pol snovi, ki jo nosimo v naših glavah, pa možganska in vesoljska 'mreža' kažeta podoben nivo kompleksnosti in samo-organizacije, pravita znanstvenika.

Možgane sestavlja približno 69 milijard nevronov, vidno vesolje pa okoli 100 milijard galaksij. Tako kot nevroni so tudi galaksije med seboj povezane na način, ki ga na grobo lahko opišemo kot tridimenzionalno omrežje. Oboji - nevroni in galaksije - pa predstavljajo le malo manj kot tretjino celotne mase možganov oz vesolja. Presostali delež - 70 odstotkov - predstavljata v vesolju temna energija, v možganih pa ... voda.

splet
Del mreže galaksij v vidnem vesolju

"Najina analiza je pokazala, da razporeditev možganskih nevronov, na skali od enega mikrometra do 0,1 milimetra izgleda enako kot razporeditev snovi v kozmični mreži," pravi dr. Feletti, "seveda na veliko večjih razdaljah, ki segajo od 5 milijonov do 500 milijonov svetlobnih let."

Obe strukturi imata podoben način združevanja, kot tudi podobno število povezav, ki izhajajo iz posameznega "vozla", ugotavljata znanstvenika.

Kaj to pomeni, seveda v tem trenutku še ni mogoče reči, vsekakor pa raziskava morda pomeni začetek novih tehnik in raziskav tako v astrofiziki kot nevrologiji, ki bodo prinesle nova spoznanja o tem, kako tovrstne strukture nastanejo.

splet
Možganske celice - nevroni

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

********* MORDA VAS ZANIMA TUDI TO **********

300 milijonov priložnosti za življenje

kl, 12.11.2020 14:38:36


Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025