Kljub hladnim dnem, ki so nas doleteli že pred dobrim tednom, radiatorji ostajajo mrzli. To je pogosta težava tudi v starejših stanovanjskih hišah, ker se z ogrevalno sezono odlaša čim dlje. Morda bi si želeli stanovanje ogreti samo za kratek čas, denimo ob večerih ali dopoldnevih, ko ni sonca. Kaj je najbolj ugodno in varčno izbrati?
Konvekcijski radiatorji
Konvekcijski električni radiatorji delujejo tako, da skozi reže pihajo vroč zrak. Vsi nimajo možnosti nastavitve temperature, le stopnje pihanja, nekateri naprednejši pa imajo celo detektor gibanja, kar omogoča delovanje samo takrat, kadar je kdo v prostoru. Praviloma so nizkotemperaturni in toplota pretežno ostaja pri tleh.
Kaj pa IR-paneli?
IR-paneli so novost zadnjih nekaj desetletij. Ti so lahko pritrjeni tako na strop kot na steno. Lahko so beli, barvni ali v obliki slike. Prav tako so lahko oblikovani kot držalo za brisače. Veljajo za diskretno obliko dogrevanja ali ogrevanja, a kljub vsemu po mnenju mnogih potrebujejo precej časa, da ogrejejo prostor. Pred nakupom se je tako smiselno pogovoriti s prodajalcem, ki vam bo svetoval, koliko panelov potrebujete za dopolnilno ogrevanje.
Kaloriferji, premični radiatorji
Gre za precej staro in pogosto uporabljeno obliko dogrevanja, ki nam hitro ogreje vsaj premražene noge in roke. A se moramo zavedati, da te naprave precej hitro povišajo stroške električne energije. Zato, če jih uporabljate, zmeraj uporabite tudi termostat oziroma jih ugašajte, če se v prostoru ne boste zadrževali. Strokovnjaki sicer svarijo, naj kaloriferja nikar ne postavljamo v kopalnico (čeprav se največkrat znajde prav tam), saj zaradi vlage in prahu predstavlja precejšnjo nevarnost.