Zanimivosti

Z Venerijanci morda ne bo nič - ampak to je znanost

kl
27. 10. 2020, 10.00
Deli članek:

Pred mesecem dni so mnogi mediji, tudi ta, navdušeno pisali o tem, da so na Veneri našli "obetavne namige na življenje". Zdaj kaže, da je bilo navdušenje prehitro.

Creative commons
Primerjava Venere in Zemlje

Znanost je živa stvar in kot taka je nepopolna. Pravzaprav je trajno nepopolna, saj je spoznanja, meritve, poskuse, trditve treba kar naprej preverjati, ponovno narediti, popraviti ali dopolniti.

In kot vsaka človeška dejavnost, je tudi znanost podvržena napakam, ki pa jih je včasih težko odkriti ali pa razložiti, kako je do njih prišlo.

Še posebej je to težko pri astronomiji, ki se ukvarja z odkrivanjem območij, ki so skoraj nepredstavljivo oddaljena od nas, in ki za to uporablja zapleteno vrhunsko tehnologijo.

thesun.co.uk
Pred kratkim so znanstveniki objavili, da so v Venerini atmosferi odkrili plin fosfin, ki je tesno povezan z življenjem.

Tako so astronomi nedavno sporočili, da so v oblakih, ki pokrivajo Venero, odkrili sledi fosfina, plina, ki je na Zemlji tesno povezan s pojavom življenja. Iz odkritja je logično sledilo vprašanje, če v Venerinem ozračju morda obstaja življenje. Na površini tega sosedenjega planeta namreč to ni mogoče, ker tam vladajo razmere, ki bi jih še najlažje opisali kot "Pekel".

Nove raziskave, ki so preverjale izsledke, pa so vse postavile pod vprašaj. Kar tri neodvisne raziskave, ki so prav tako iskale sledi fosfina v Venerini atmosferi, le-tega niso našle.

Seveda se je treba zavedati, da je iskanje šibkih signalov o prisotnosti plina v ozračju planeta, ki je od nas trenutno oddaljen 185 milijonov kilometrov, izjemno težak in kompleksen proces. Tako avtorji izvirne raziskave, ki je fosfin odkrila niso presenečeni, da so njihovo odkritje takoj začeli preverjati.

"To je popolnoma normalno. Tako znanost pač izgleda. In če bi se fosfin dalo zaznati s prostim očesom, bi zanj vedeli že zdavnaj," pravi astrofizičarka Clara Sousa-Silva iz Harvardske univerze, ki je sodelovala pri odkritju. "In to, da drugi preverjajo naše rezultate, mi je pravzaprav v uteho."

Sicer je razlogov za to, da nove raziskave niso potrdile prisotnosti fosfina v Venerini atmosteri, lahko več. Morda količine fosfina s časom variirajo, ali pa nova merjenja niso merila plina na istih višinah kot izvirna.

Tako bo zdaj potrebno počakati na se dodatne raziskave ali pa odprave na Venero, ki bodo morda končno pokazale, kakšna je resnica.

Pod člankom pa si poglejte video revije National Geographic o tem, kako je videti površje Venere, planeta, ki je dobil ime po boginji ljubezni in lepote (v angleščini)