Luna, Zemljina stalna spremljevalka, je ena večjih naravnih satelitov, ki krožijo okoli planetov v našem osončju. Pravzaprav je v primerjavi z velikostjo matičnega planeta, Zemlje, največja, saj njen premer, ki znaša 3,476 km, meri kar četrtino Zemljinega.
Če bi bila Zemlja velika kot kovanec za 50 centov, bi bila Luna kot kavino zrno.
Vendar so v našem osončju tudi lune, ki so še večje, vendar so majhne v primerjavi s planetom, okoli katerega krožijo. Kar štiri so take. Veliko več je manjših. Doslej so v našem osončju astronomi odkrili že več kot 200 spremljevalcev planetov.
Ti so različnih oblik in velikosti. Večina jih nima ozračja, nekatere pa ga imajo in poleg tega tudi oceane, jezera in reke.
Pri MetaBallStudios, ki se ukvarja z animacijami, so naredili animacijo, ki prikazuje kako veliki so nekateri od naravnih satelitov. V njej so lune postavili na Zemljo in ob njo in tako dokaj nazorno prikazali njihovo velikost - od 300-metrske Saturnove S/2009 S1 preko 51-kilometrske Plutonove Hydre, Uranovega 1158-kilometrskega Ariela, Neptunovega 2700-kilometrskega Tritona, naše 3474-kilometrske Lune, do največjega, Ganimeda, katerega premer znaša kar 5.268 kilometrov, kar je okoli 40 odstotkov velikosti Zemlje, vendar še vedno pravi ništrc v primerjavi z Jupitrom, okoli katerega kroži.
Zanimivo animacijo si lahko ogledate pod člankom.