Skupini znanstvenikov londonske univerze UCL, britanskega ponudnika podmorskih optičnih kablov Xtera in japonskega raziskovalnega inštituta KDDI Research, je pred kratkim uspelo doseči hitrost prenosa 178 Tb/s.
Za lažjo predstavo - s takšno hitrostjo lahko prenesli celotno ponudbo Netflixa v manj kot sekundi.
Hitrost je 17.800-krat višja od najvišjih komercialno dostopnih hitrosti, ki so jih deležni nekateri Japonci, Američani in Novozelandci in znaša 10 Gb/s.
Pri nas običajno hitrosti, ki jih omogčajo ponudniki interneta dosegajo le okoli 100 Mb/s.
Še 400 Gb/s Esnet, ki ga ima NASA, je malenkost proti rekordu pravi "palček".
In kako so dosegli takšno hitrost? Iznašli so nov način, kako modulirati svetlobo preden jo pošljejo po obstoječih optičnih povezavah.
Večina obstoječih povezav omogoča pasovno širino do 4,5 THz, nekatere nove tehnologije se približujejo 9 THz, omenjenim znanstvenikom pa je uspel »skok« kar na 16,8 THz. Kako? Z uporabo tako imenovanega »geometrijskega oblikovanja« signala, pri katerem s pomočjo različnih ojačevalnikov spreminjajo njegovo fazo, svetlost in polarizacijo in s tem vanj »stisnejo« več podatkov.
»Najsodobnejši podatkovni centri ponudnikov storitev v oblaku so ta trenutek sposobni prenašati do 35 terabitov v sekundi, naša nova tehnologija pa z učinkovitejšo uporabo obstoječe infrastrukture in posledično boljšo izkoriščenost pasovne širine optičnih vlaken, omogoča rekordnih 178 terabitov v sekundi,« je dosežek komentirala Lidia Galdino, vodja projekta.
Nova tehnologija ima še eno dobro lastnost – ker uporablja obstoječo infrastrukturo, za njeno integracijo v obstoječe sisteme ne bo treba polagati novih optičnih povezav, le ojačevalnike, ki se postavljajo vsakih 40 do 100 km bo treba zamenjati, so poročali na spletni strani t3tech.si.