Nevarna in zahrbtna

Katere kose plesnive hrane lahko obrežemo

Z.F.
22. 8. 2020, 16.11
Deli članek:

V poletnih mesecih je hrana precej bolj pokvarljiva kot sicer, zato moramo biti še toliko bolj previdni ob njenem skladiščenju. Kaj se zgodi, ko se na hrani pojavi plesen? Katero hrano lahko obdržimo in katero je treba nemudoma zavreči?

Dreamstime
Kruha, ki ga je napadla plesen, ne obrezujte, temveč ga zavrzite.

Če tudi vi ne ostanete ravnodušni ob plesnivi ali pokvarjeni hrani in imate občutek, da razmetavate z denarjem ali preprosto hrane ne znate skladiščiti, ker je kupujete preveč, vam v nadaljevanju predstavljamo vrste hrane, ki jim ni treba romati že ob najmanjšem madežu plesni v smeti. Plesni je lahko več vrst in vse niso nujno nevarne ali strupene. Plesnenje najpogosteje povzročijo mikrobi Aspergillus in Penicillium ter Botrytis, ki jih prepoznamo po značilni beli plesni na sadju. Plesni, ki se pojavijo na izdelkih iz kruha, na mesu ali predelanih salamah, so običajno precej nevarnejše. Nekatere celo kot stranski produkt proizvajajo mikotoksine, med katerimi je najnevarnejši aflatoksin, ki naj bi povzročal raka. A največjo težavo nam predstavlja dejstvo, da četudi odrežemo viden del plesni, še ne pomeni, da je preostali del hrane užiten. Plesen se namreč razmnožuje precej koreninasto in globlje oziroma, če si predstavljamo ledeno skalo, katere zgolj tretjina moli iz morja, medtem ko se prava razsežnost skriva pod gladino. Zato je prvotna reakcija, da plesniva hrana spada naravnost v smeti, načeloma pravilna. A kljub vsemu obstajajo določene vrste hrane, ki jih je varno uživati tudi, če jih oplazi plesen.

Zelje, hruške, paradižnik …

Nekatere vrste sadja in zelenjave lahko varno uživamo, tudi če na njih opazimo majhne kolobarje plesni. Med zelenjavo so zelje, repa, paprika, paradižnik in korenje, medtem ko so med sadjem praviloma manj nevarni sadeži z madeži plesni pri določenih vrstah hrušk, breskev, sliv, malin in borovnic. Omenjeno hrano uživajte tako, da odrežete stran plesnivi del. Znano je namreč, da se plesen na tej vrsti hrane ne razvija tako hitro kot pri ostalih prehrambnih proizvodih.

Suhomesnati izdelki

Tudi nekatere vrste suhomesnatih izdelkov niso nevarne, če na njih opazimo plesen. Pravzaprav nekateri celo vsebujejo plesni. Takšna je denimo suha bela madžarska salama, pogosto je plesen prisotna pri zelo zorjenih mesninah, zato jo najdemo tudi pri divjačinskih proizvodih, skoraj obvezna je tudi pri savinjskem želodcu.

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!