Amelia Earhart

Razrešena ena največjih skrivnosti 20. stoletja? Je to njeno okostje?

S.R.
8. 3. 2018, 10.50
Posodobljeno: 8. 3. 2018, 15.12
Deli članek:

Izsledki nove forenzične analize kažejo, da okostje z otoka Nikumaroro pripada slavni pustolovki Ameliji Earhart.

Profimedia
Amelia in njen Lockheed L-10E Electra.

Profimedia
Amelia se je z letali prvič srečala pri starosti 10 let na sejmu, na katerem so sodelovali tudi akrobatski piloti.

Ameriška pilotka in pustolovka Amelia Earhart je v tridesetih letih prejšnjega stoletja izginila z obličja Zemlje in poskrbela za eno največjih skrivnosti zadnjega stoletja. S kopilotom Fredom Noonanom se je leta 1937 podala na neverjetno pustolovščino. Z letalom Lockheed L-10E Electra sta poskusila obkrožiti svet, a sta 2. julija izginila nekje nad osrednjim delom Tihega oceana. Svet se vse od takrat sprašuje, kaj se je zgodilo. Znanstvenik Richard Jantz je prepričan, da je rešil zagonetko in da je Amelia kot brodolomka oziroma bolje rečeno »letalolomka« umrla na otoku Nikumaroro. Gre sicer za že davno pozabljeno tezo, ki pa nikoli ni bila potrjena.

Posmrtne ostanke, za katere so že takrat domnevali, da pripadajo Ameliji, so na otoku Nikumaroro v otočju Kiribati našli tri leta po nesreči. Ob okostju je ležalo več predmetov, ki bi lahko pripadali pustolovki, vključno z ženskim čevljem, prazno škatlico, namenjeno hrambi sekstanta, in steklenico likerja Benedictine, do katerega je Amelia gojila ljubezen.

Profimedia
Amelia je leta 1932 postala prva ženska, ki je samostojno preletela Atlantik.

Zdravnik D. W. Hoodless je takrat kosti analiziral in izmeril ter prišel do zaključka, da gre za skelet moškega. Okostje je kmalu za tem skrivnostno izginilo in skoraj utonilo v pozabo, dokler se primera ni lotil drug izvedenec, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja na podlagi Hoodlessovih fotografij in zapiskov prišel do zaključka, da gre vendarle za žensko okostje. Kakorkoli že, znanost napreduje, z njo pa tudi forenzična stroka.

Forenzični antropolog Richard Jantz, profesor na univerzi v Tennesseeju, je s svojo ekipo na podlagi fotografij in kosov Amelijinih oblačil leta 2016 ocenil dožino njene nadlahtnice, koželjnice in golenice. S pomočjo sodobnih kvantitativnih tehnik in programske opreme so proučili tudi fotografije najdenega okostja. Na podlagi primerjave meritev kosti so izračunali, da je to okostje precej bolj podobno »hipotetičnemu« okostju Earhartove kot okostjem 99 odstotkov drugih oseb iz velikega referenčnega vzorca. Raziskava, ki so jo nedavno strokovno pregledali drugi znanstveniki, je bila zdaj objavljena v znanstveni reviji Forensic Anthropology.

Profimedia
Amelia v pilotski kabini svojega letala.