Ogromno jedi lahko pripravimo tako, da se izognemo glutenu. Med njimi je tudi veliko žit, na katera sicer pogosto pozabimo, in še najraje pripravljamo testenine, ki so veliko bolj nasitne, vendar vsebujejo precej manj koristnih mineralov in vitaminov kot žita. Spoznajmo jih.
Amarant
Je naravno odporen proti škodljivcem, in tako pri pridelavi tako ni treba uporabljati škropiv in umetnih gnojil, zato je zrnje že samo po sebi ekološko. Je izjemno hranilno živilo, bogato z beljakovinami, maščobnimi kislinami omega 6, vlakninami in esencialnimi aminokislinami (redkima lizinom in metioninom). Vsebuje tudi vitamine A, C in E, vitamine skupine B ter cink in kalij. Amarant se lahko uporablja za kaše, priloge in samostojne jedi, dober pa je tako v sladkih kot slanih jedeh.
Ajda
Ajdova zrna so prav tako bogat vir vitaminov skupine B. Nekatere snovi v ajdi zavirajo delovanje določenih encimov, posledica pa je zmanjšanje količine vode v medceličju. Ajdova kaša je idealno živilo tudi za današnji čas, ne samo zaradi velike hranilnosti, temveč tudi, ker je hitro pripravljena – skuha se v dobrih desetih minutah. Uporabljamo jo kot prilogo k mesnim jedem, jušno zakuho, v nadevih in sladicah ali samostojno kot rižoto z gobami ali zelenjavo.
Kvinoja
Vsebuje dvakrat več beljakovin od običajnih žit, manj ogljikovih hidratov in veliko zdravih maščob. Je popolno beljakovinsko živilo, kar pomeni, da vsebuje vse nujno potrebne aminokisline za gradnjo mišic (tako kot meso, jajca ali mlečni izdelki). Kvinojo lahko uporabljamo za pripravo kaš, solat, juh in sladic.
Proso
Pospešuje odvajanje vode iz telesa in uravnava črevesno floro. Od mineralov vsebuje večje količine fosforja, magnezija in železa ter silicija. Vsebuje tudi precej beljakovin, od tega kar osem esencialnih aminokislin. Če ga uživamo, je izjemno učinkovito naravno zdravilo pri kožnih težavah in z njimi povezanih alergijah. Uporabimo ga lahko kot prilogo in prikuho, v slanih in sladkih jedeh.