Ingver lahko izboljša mnogo pijač in jedi. Dodamo ga vroči limonadi z medom, naribanega in vmešanega v med pa lahko jemo tudi kot domače zdravilo za krepitev imunskega sistema. Odličen je kot dodatek juham, na primer korenčkovi, pa tudi v jedeh azijske in latinskoameriške kuhinje. Odličen je v družbi bazilike, česna in čilija, v jedeh z zelenjavo, piščancem in ribami, ki jih pripravljamo v voku. Jedem ga dodamo naribanega, v rezinah ali sesekljanega proti koncu kuhanja. Svojo moč pa pokaže tudi v sladicah z ananasom in čokolado.
Ingver zmanjšuje potrebo po soli, je naraven antibiotik in kroti apetit, pomaga proti potovalni slabosti, napenjanju in težavam s prebavo.
Pekoč okus ingverja je odvisen od tega, kako dolgo je bila korenina v zemlji, ter od tega, ali uživamo svež ali posušen ingver. Sušenje in kuhanje v vodi ostrino ingverja okrepita.
Ingver lahko v hladilniku hranimo kar dva do tri tedne. Najdlje bo ohranil svežino, če ga zavijemo v vlažno krpo. Ker je njegova površina precej razgibana, mu kuharji rajši kot z lupilnikom za zelenjavo kožo olupijo s čajno žličko.
Majina ideja: Korenčkova juha z ingverjem in pomarančo
Sestavine:
450 g korenja
2 čebuli
2,5 cm svežega ingverja
30 g masla
1 l zelenjavne ali piščančje juhe
3 pomaranče
1 kos bio pomarančne lupine
sol, poper
Priprava:
1. Korenje ostrgamo in sesekljamo. Čebulo olupimo in narežemo na rezine. Ingver olupimo in naribamo. Pomaranče olupimo in razpolovimo, iztisnemo sok.
2. Na maslu popražimo čebulo, dodamo ingver in korenje. Zalijemo s polovico juhe in kuhamo, da se zelenjava zmehča.
3. Solimo, popramo, dodamo pomarančni sok in lupino, zlijemo v mešalnik in ukašimo. Zalijemo s preostalo juho in jemo toplo ali mrzlo.