Priljubljene sladice se ne razlikujejo samo po okusu, ampak tudi po cenah. Te razlike so lahko zelo izrazite.
V trgovinah Spar boste tako za pakirano 800-gramsko višnjevo torto, ki zadostuje za približno osem kosov, v redni ceni plačali 6,99 evra oziroma po trenutni akcijski ceni samo 4,89 evra. V Mercatorju boste za 770-gramsko malinovo torto prav tako plačali 6,99 evra. V Tušu je 800-gramska breskvina torta za dva evra dražja, stane 8,99 evra. Največ pa boste za svoj denar dobili v trgovinah Hofer, kjer boste za kilogram torte z okusom po svoji izbiri odšteli 7,99 evra. Če se po torto namesto v trgovino odpravite k slaščičarju, lahko pričakujete vsaj trikrat višje cene. V slaščičarni Dobnik boste za čokoladno torto, ki je primerna za osem kosov, plačali 29,60 evra, v slaščičarni Confetto v Ljubljani pa 22 evrov. V slaščičarni Teta Frida, kjer sladice izdelujejo iz stoodstotno naravnih sestavin, torta za deset kosov stane med 31 in 36 evri. Če boste torto dali delati po naročilu, boste za takšno velikost odšteli od 20 do 60 evrov, odvisno od izbranega ponudnika. Je tolikšna razlika v ceni upravičena?
ČAS!
Ema iz Emazing Creations nam je zaupala, da ji izdelava torte vzame najmanj 5 ur, če je res zelo preprosta, lahko pa tudi 120 ur – toliko je potrebovala, da je izdelala 10-nadstropno poročno torto.
SESTAVA
Zakaj so torte pri slaščičarjih vsaj dvakrat dražje, postane hitro jasno že, če preberemo sestavo tort v trgovinah. Opazili boste, da vanje skoraj brez izjeme dodajajo najcenejše in zdravju ne najbolj prijazno hidrogenirano palmino olje ter da so notri tudi mleko v prahu, sirotka v prahu, razni konzervansi, stabilizatorji, emulgatorji in barvila. Temu se z nakupom tort pri slaščičarjih običajno izognemo, saj tam v glavnem uporabljajo sveže in kvalitetnejše sestavine. Poleg tega nam slaščičarji, če so zares spretni, izdelajo kakršnokoli torto si zaželimo. Takšna izdelava je že napol umetnost, zato ni presenečenje, da boste na primer pri izdelovalki tort Emi iz Emazing Creations za torto, primerno za deset kosov, plačali 50 evrov.
»Vsak slaščičar sam najbolje ve, kako upravičiti svoje cene. Koliko ceni svoj čas, trud, znanje in seveda kakovost. Prav iz tega razloga lahko govorim le za svoje izdelke in ne morem primerjati trgovinskih cen ali cen preostalih slaščičarjev. Vem pa, kaj sama uporabljam v svojih izdelkih, kako kakovostne in sveže so sestavine, koliko časa porabim za celoten postopek ene torte. Uporabljam le tisto najboljše, kar poznam. Tudi pripomočki in oprema, ki je na našem trgu le redko in težko dostopna in jo je treba naročati iz Avstralije in ZDA, stanejo veliko. Treba se je zavedati, da je vsaka torta unikatna in narejena po točnih željah vsake stranke. To pomeni, da mora biti v ceno všteto tudi dogovarjanje, raziskovanje dizajnov, nakup pripomočkov in materiala, sestavine, peka, okraševanje, pospravljanje in navsezadnje plačilo prispevkov, da podjetje sploh lahko obstaja,« pojasnjuje Ema.
12-kratna razlika je v ceni med najcenejšo in najdražjo torto.
NAJBOLJŠI KOMPROMIS MED CENO IN KVALITETO
Torte po naročilu so seveda rezervirane za posebne priložnosti. Sicer pa bomo najbolje prišli skozi, če najdemo restavracijo s sladkim kotičkom. Tam so torte lahko zelo okusne, cena pa je dovolj blizu trgovinskim. V restavraciji Picikato v Celju, denimo, zelo okusne torte, primerne za osem kosov, prodajajo po 12,90 evra. To je le 5 evrov več kot v trgovinah, razlika v okusu in sestavinah pa je močno opazna. Pripravljajo jih čisto sami in brez vsakršnih umetnih praškov, barvil ali koncentratov; vse njihove sladice so iz stoodstotno naravnih sestavin.Z malo iznajdljivosti in iskanja lahko torej najdete zelo dober kompromis med ceno in kvaliteto.