Malo maščob in veliko okusa - to doda jedem ravno pravšnja merica vina. Z vinom lahko kuhamo in pečemo, pri tem pa je najbolje, da lahko uporabimo poceni sorte vina, ki nam sicer ne gredo zlahka po grlu.
Vino lahko nadomesti del maščobe (maslo ali olje), na katerem sotiramo zelenjavo.
Za marinade lahko polovico maščobe nadomestimo z vinom.
Celo pri peki peciva lahko v že pripravljene mešanice namesto predvidene količine masla vmešamo prav toliko polsuhega belega ali desertnega vina.
Kaj vse zmore vino v jedeh?
Ribe olajša maščobe in doda okus. Namesto da ribe cvremo v maščobi, jih skuhajmo v vinu. Lahko pa jih zavijemo v folijo, pokapljamo z vinom (žlica ali dve) in spečemo v pečici.
Zmehča meso. Ker vino vsebuje veliko kisline, pomaga zmehčati zunanjo plast mesa. Meso pri peki ohrani sočnost, najsi bo to perutnina, morski sadeži ali druge vrste mesa.
Popestri enolončnice in rižote. Vse jedi, ki jih kuhamo v loncu, v loncu na pritisk ali v pečici, bodo še boljše z dodatkom vina.
Belo ali rdeče?
Nekatera živila se bolje ujamejo z belim, druga z rdečim vinom.
Belo vino dodamo, kadar so med sestavinami: melone, jabolka, ananas, citrusi, hruške, vanilja, karamela, olive, gobe, ribe, morski sadeži, perutnina, svinjina (šunka), teletina.
Rdeče vino dodamo, kadar so med sestavinami: jagodičevje, breskve, ribez, slive, češnje, pomaranče, čokolada, kava, govedina, svinjina, divjačina.