Ko ga pokusimo, nam je povsem jasno, zakaj njegovo ime namiguje na paradiž, v nekaterih deželah pa ga imenujejo kar zlato jabolko (pomodoro) ali rajski sadež (rajčica). Iz paradižnika pripravljamo juhe, hladne omake, osvežujoče solate in seveda še marsikaj – uživajmo, saj vemo, da bo njegov okus trajal le do konca poletja.
Pikantna paradižnikova pita
Za 10 kosov
Priprava: 20 minut
Pečenje: 20 minut
Sestavine:
- že razvaljano zamrznjeno listnato testo
- 4 mesnati, zreli paradižniki
- 20 g naribanega parmezana
- 30 g nastrganih rezinic parmezana
- 1 žlica prepraženih in sesekljanih pinjol
- šopek rukole (50 g)
- 1 strok česna
- olivno olje
- sol
- poper
Z razvaljanim testom obložimo okrogel model za pite. Testo na dnu na gosto prebodemo z vilicami. Paradižnike umijemo, obrišemo in narežemo na zelo tanke rezine. Z rezinami obložimo testo v modelu, da je dno v celoti prekrito. Solimo, popramo, pokapljamo z oljem in postavimo v pečico, ogreto na 210 stopinj. V skledi dobro pomešamo olupljeni in na drobno sesekljani česnov strok, nariban parmezan, narezano rukolo in sesekljane prepražene pinjole. S to mešanico potresemo vročo pito, takoj ko jo vzamemo iz pečice. Pokapljamo z oljem, potresemo z rezinicami parmezana in postrežemo, zraven ponudimo na rezine narezano mocarelo.
Paradižnikova polivka brez kuhanja
Za 0,5 litra omake
Priprava: 15 minut
Sestavine:
- 1 kg svežih zrelih mesnatih paradižnikov
- 125 ml olivnega olja
- pol skodelice svežih, na koščke natrganih listov bazilike
- 250 g mocarele
- 2 žlici majhnih kaper
- ščep čilijevih kosmičev (po okusu)
- 1 žlička soli.
Paradižnike narežemo na četrtine, trdi del ob peclju izrežemo in zavržemo. S prsti iztisnemo iz četrtin semenje. Paradižnike nato sesekljamo in damo v skledo. Dodamo baziliko, olje, na kockice narezano mocarelo, kapre, čilijeve kosmiče in sol. Dobro premešamo. Omaka naj počaka na sobni temperaturi, da skuhamo testenine. Lahko jo pripravimo že štiri ure prej in pustimo na sobni temperaturi v pokriti skledi. Kuhane testenine odcedimo, zmešamo z omako in takoj ponudimo.
Nasvet: Ta omaka brez kuhanja je dobra toliko, kolikor so dobre sestavine, iz katerih jo pripravimo. Vzamemo torej najboljše paradižnike, kakovostno olivno olje, svežo baziliko (ali tudi peteršilj). Omako začinimo po okusu.
Surova paradižnikova omaka (na primer k mesu na žaru)
Za 300 ml omake
Priprava: 15 minut
Sestavine:
- 750 g zrelih mesnatih paradižnikov
- 1 sesekljan česnov strok
- 1 majhna rdeča čebula, olupljena in narezana
- 6 žlic olivnega olja
- pol žličke mlete sladke paprike
- ščep čilijevih kosmičev
- sol
- 2 žlici vinskega kisa
- 2 žlici sesekljanega peteršilja.
Paradižnike razrežemo na četrtine. Izrežemo in zavržemo trdi del ob peclju, iz četrtin pa s prsti iztisnemo semena. Paradižnike na grobo sesekljamo in damo za pet minut na cedilo, da izteče odvečni sok. Paradižnike in vse druge sestavine (razen peteršilja) damo v mešalnik. Sesekljamo, vendar ne preveč, da ne dobimo pireja. Omako damo v kozarec: ali jo uporabimo takoj ali pa kozarec tesno zapremo in hranimo v hladilniku. Omaka se obdrži do teden dni. Preden jo ponudimo, jo ogrejemo na sobno temperaturo in ji primešamo sesekljan peteršilj.
Nasvet: Če želimo nekoliko gostejšo omako, ji primešamo žličko krušnih drobtin.
Gratinirani paradižniki
Za 4 osebe
Priprava: 20 minut
Sestavine:
- paradižniki v grozdu
- drobtine
- sol
- poper
- origano
- olivno olje.
Paradižnike operemo in prerežemo na polovico. Z žličko izdolbemo in odstranimo semenje in vodene notranje stene. Za deset minut zložimo polovice na plast papirnatih brisač, da se osušijo. Pekač prekrijemo s papirjem za peko in premažemo (s čopičem) z malo olja. S prerezano stranjo navzdol zložimo paradižnike v pekač. Za deset minut jih postavimo v pečico, ogreto na 180 stopinj. Tako se bodo dobro osušili. Potem vzamemo pekač iz pečice, paradižnike pa obrnemo. Vsako polovico potresemo z malo drobtin, solimo, popramo in začinimo z origanom. Pokapljamo jih z oljem in damo še za 15 minut v pečico. Če v tem času paradižniki še niso pečeni, podaljšamo čas pečenja za nekaj minut.
Nasvet: Gratinirani paradižniki so osvežujoča priloga k mesnim jedem in jedem z žara.
Rahla omleta s paradižniki in sirom
Za 2 osebi
Priprava: 10 minut
Pečenje: 15 minut
Sestavine:
- 4 jajca
- 1 velik mesnat paradižnik
- 80 g ementalskega sira
- 100 g mleka
- peteršilj
- olivno olje
- sol
- poper.
Stepemo jajca, sol, poper, malo sesekljanega peteršilja in mleko, da dobimo gladko tekočo zmes. Ponev namastimo z malo olja, počasi jo segrejemo na šibkem ognju. Vanjo zlijemo jajčno zmes in pečemo omleto pet minut, da na spodnji strani zakrkne. Na omleto zložimo tanke rezine paradižnika, na paradižnik pa tanke rezine ementalskega sira. Ponev pokrijemo in pečemo omleto, da jajca v celoti zakrknejo, sir pa se razleze. Popramo, okrasimo s peteršiljem, prerežemo na dvoje in postrežemo.
Hladna solata iz testenin in paradižnika
Za 4 osebe
Priprava in kuhanje: 30 minut
Sestavine:
- 350 g testenin (peresnikov)
- 350 g paradižnikov (lahko češnjevih)
- 200 g mocarele
- 100 g črnih oliv brez koščice
- sveža bazilika
- 4 žlice olja
- sol
- poper.
Paradižnike razrežemo, očistimo semenja in narežemo na koščke (češnjeve paradižnike prerežemo na polovice). V obilo osoljenega kropa skuhamo testenine po navodilu z zavitka. Kuhane odcedimo na cedilu in takoj oplaknemo pod mrzlo vodo. Pustimo, da se odtečejo. V skledi zmešamo paradižnik, olive, na kockice narezano mocarelo, sol, poper in olje. Dodamo na koščke natrgane liste sveže bazilike. Nazadnje dodamo in primešamo testenine. V pokriti posodi naj solata stoji v hladilniku najmanj eno uro. Iz hladilnika jo vzamemo pol ure prej, preden jed postrežemo.