Takrat ji ne preostane drugega, kot da si vzame bolniški dopust, saj mora dnevno odstraniti tudi do 30 kristalnih membran. To se ji je zgodilo pred dvema letoma, ko jih je odstranjevala kar šest mesecev. »Strdek sčasoma nabrekne, zato moram odpreti oko in odstraniti membrano,« je razložila. »Ko se posuši, se strdi, takrat pa lahko zelo boli.«
Edina s tem obolenjem?
Lauri so se kristalaste solze prvič pojavile, ko je imela 15 let. Ko se je njeno oko prvič napolnilo z neznano belo substanco, je na pomoč poklicala mamo Marisso – ta je bila, pričakovano, zgrožena. Ko sta strdek odstranili, so se nemudoma pojavili novi. Ko sta poiskali zdravniško pomoč, nadejane rešitve ni bilo. Danes 35-letna Laura še vedno nima zdravila za svoje nenavadno obolenje. Od takrat, ko so se ji v očeh prvič začeli pojavljati strdki, ji še nihče ni dal prave razlage, čeprav se ji kristalne solze dogajajo vsakih nekaj mesecev. »Vsa družina je obupana,« je povedala Laura. »Hodili smo od zdravnika do zdravnika.«
Lauri so se kristalaste solze prvič pojavile, ko je imela 15 let.
Takšnega primera še ni bilo
Vsakič, ko odpremo in zapremo oko, se to navlaži, solze pa so iz plasti vode, mucina in maščobe. Vsaka celica svojo snov proizvaja ločeno, te pa se nato med seboj zmešajo. Oftalmolog dr. Raul Goncalves domneva, da vsebnost beljakovin v solzah Laruinega očesa tega ne varuje pred bakterijami. Njene oči so zato primorane proizvajati zaščito druge vrste. Tu pa nastopiti roženica, ki v Laurinem primeru proizvaja keratin.Ta se v navezi z drugimi snovmi kristalizira, zato ji je predpisal kapljice srebrovega nitrata. Stanje se ji je izboljšalo, a še vedno upa na dan, ko teh težav ne bo več imela.