Leto 2022 se je zaključilo z množico zanimivih govoric o najbolj pričakovanih izdelkih leta 2023. V naslednjih 12 mesecih bomo tako priča številnim novostim, ki bodo po vsej verjetnosti nekoliko zamajale ravnovesje na trgu zabavne elektronike.
Applov prvi vizir AR/VR
To je verjetno tisti tehnološki izdelek, ki ga pričakujemo z največjim zanimanjem. Apple bo letos predstavil svoj prvi vizir za navidezno in razširjeno resničnost. Večina uporabnikov bo najbrž kar nezadovoljnih, saj nekateri trdijo, da bo to izdelek višjega razreda, namenjen predvsem razvijalcem in podjetjem. Načeloma naj bi bil to nekakšen cenovno zelo zasoljen komplet, ki pa naj bi napovedal prihodne Applove izdelke, potrebne za navidezno resničnost, ki bi pa morali biti cenovno ugodnejši.
Ta prvi Applov vizir bo tako imel vrhunsko strojno opremo: dva zaslona 4K micro-OLED, 15 fotografskih modulov za pregledovanje in prepoznavanje okolice, skener šarenice, združljiv s tehnologijo FaceID, in napreden sistem za sledenje premikanju oči. Cena bi se lahko gibala okoli 3000 evrov, kar je seveda ogromno. Pri Applu pa vseeno pričakujejo, da bodo v prvem letu prodali približno 700.000 vizirjev. No, to dejansko ni ravno veliko, če upoštevamo, da Apple vsako leto proda več kot 230 milijonov iPhonov, 50 milijonov AirPodov in 14,5 milijona iPadov.
Prvi Google Pixel z zložljivim zaslonom
Po več preložitvah bomo leta 2023 končno videli Googlov prvi zložljivi pametni telefon. Tisk ga je poimenoval »Pixel Fold«, včasih pa se imenuje tudi »Pixel Passport«.
To bo zložljiv pametni telefon, ki se spremeni v majhno tablico (podobno kot Galaxy Z Fold4). O njem naj bi bilo znanih veliko informacij … Na spletu so se pojavile prve neuradne fotografije.
Imel bo tri zadnje kamere, notranji zaslon pa naj bi imel po odprtju 7,69-palčno diagonalo. Na voljo bo tudi 5,79-palčni zunanji zaslon. V celoti bo meril 158,7 x 139,7 x 5,7 mm. Vgrajen naj bi bil čip Tensor G2, cena pa naj ne bi bila posebej ugodna: govori se o 1800 evrih.
iPad Mini 7. generacije
Kaj počne Applov malček na tem seznamu novih izdelkov, ki so vsak po svoje revolucionarni? Dejansko mislimo, da je Apple še vedno zelo priljubljen, tudi kar se tiče tabličnih naprav.
Zadnji model je izšel leta 2021, dve leti po peti generaciji. Naredili so nekaj izjemno pomembnih korakov naprej, saj so Lightning zamenjali z USB-C in končno predstavili zasnovo brez okvirja. Vendar ni manjkalo kar nekaj pomanjkljivosti. Po nekaterih virih bi lahko letos izšla sedma generacija iPada Mini, vendar je informacij še vedno malo. Skoraj vsi analitiki trdijo, da se zasnova verjetno ne bo spremenila, saj je bila posodobljena leta 2021, da bi bila bolj podobna drugim tabličnim računalnikom podjetja. Po drugi strani je Apple nedavno pri Samsungu naročil nove 8,3-palčne zaslone, združljive s tehnologijo ProMotion, ki je prisotna v številnih njegovih vrhunskih izdelkih. Ali bo to glavna novost naslednje generacije? Med drugim upamo na prenovljen čipovski nabor (morda M1?) in privlačnejšo barvno shemo v skladu z najnovejšimi Applovimi inovacijami.
iPhone 15 Ultra
Po vsej verjetnosti v letošnjem letu ne bo več serije Pro Max. Linijo bo zamenjal nov pametni telefon iPhone 15 Ultra, ki se navezuje na novo blagovno znamko, namenjeno višjim izdelkom družbe Apple.
Po napovedih bo Apple v letošnjem letu še bolj poudaril razliko med iPhonom Pro in večjim modelom ter slednjemu dodelil nekaj ekskluzivnih funkcij in lastnosti. Govori se o ohišju iz titana (kot ga ima Apple Watch Ultra), vratih USB-C s standardom Thunderbolt 4 in dvojni kameri za selfije. iPhone 15 Ultra bo morda končno omogočil hitro polnjenje, ki bo močnejše od 20 W trenutnih modelov, in bo zagotovo imel zmogljivejši čipovski nabor od tistega, ki je uporabljen v iPhonu 14 Pro in Pro Max. To bo najdražji iPhone doslej. V Evropi bi se cena lahko začela pri več kot 1400 evrih za različico z manj pomnilnika (ki bi lahko še vedno imela 256 GB).
Meta Quest 3
Leta 2022 je bil predstavljen Meta Quest Pro, Facebookov najnaprednejši vizir za navidezno resničnost doslej. Cena je vsekakor previsoka in ni namenjen množičnemu občinstvu. Letos bo tako izšel novi Meta Quest 3, ki je namenjen običajnim uporabnikom in bo imel veliko bolj dostopno ceno. Morda si bo izposodil tudi nekatere najsodobnejše funkcije, ki jih je predstavil model Pro.
Njegova frekvenca osveževanja naj bi bila vsaj 90 Hz, poleg tega pa naj bi bil nekoliko bolj kompakten in udoben za nošenje kot Meta Quest 2. Očitno je, da se pričakuje tudi korak naprej na področju zmogljivosti: lahko bi vgradili novi Snapdragon XR2 Gen 2, ki bi ga spremljala 12 GB RAM in 512 GB. Cena še ni znana.
Električni avtomobili z »mišicami«
Čez nekaj tednov bo v Las Vegasu odprl svoja vrata sejem CES. To je najpomembnejši svetovni sejem, namenjen tehnologiji, in tudi letos bodo avtomobili igrali glavno vlogo. Stellantis bo predstavil dva nova koncepta, Volkswagen bo razkril vsaj en nov avtomobil (govori se o ID. Aero), prisotne pa bodo vse glavne znamke.
Vemo, da bo letošnje leto predstavljena serijska različica modela Cupra UrbanRebel, majhnega kompaktnega električnega crossoverja, ki naj bi tekmoval v istem segmentu kot Peugeot e-2008. Cupra je že pokazala osupljivo konceptno podobo, ki naj bi po besedah proizvajalca predstavljala približno 95 odstotkov končne podobe avtomobila. Skratka, spremembe bodo minimalne.
Letos bo na trg prišel tudi novi električni Mini, ki ga bo navdihnil koncept MINI Aceman.
Letos se bo Dodge Challenger upokojil, proizvajalec pa je že pokazal, kaj namerava storiti v prihodnosti. Dodge Challenger Daytona SRT Concept se zgleduje po preteklosti kultnega mišičnjaka in mu daje sodoben, agresiven videz (začenši z impresivnim 12-palčnim zaslonom infozabavnega sistema). Kdo ve, morda bomo letos videli tudi serijski model električnega Challengerja. Proizvajalec sicer ni še ničesar razkril ali obljubil.