Estrada

Najzanimivejši božični filmi po izboru uredništva

12. 12. 2022, 14.30
Deli članek:

Božič je tik pred vrati in čas je za izbor najzanimivejših in najbolje ocenjenih božičnih filmov. Seveda je filmov z božično tematiko res veliko, zato so se lotili tistih, ki so že vrsto let najbolj popularni, torej največkrat predvajani po vsem svetu. Poleg tega pa je v tem izboru kar nekaj filmov, ki so precej »drugačni« in ravno zaradi tega zelo zanimivi!

Karantanija
Nasilna noč

Čudež na 34. ulici (Miracle on 34th Street), 1947

Miracle on 34th Street je ameriška božična komična drama iz leta 1947, ki jo je po zgodbi Valentina Daviesa napisal in režiral George Seaton. V njej igrajo Maureen O'Hara, John Payne, Natalie Wood in Edmund Gwenn. Zgodba se dogaja med zahvalnim in božičnim dnem v New Yorku in se osredotoča na Božička iz veleblagovnice, ki trdi, da je pravi Božiček. Film je prejel tri oskarje: Gwenn za najboljšega igralca v stranski vlogi, Valentine Davies za najboljši scenarij za izvirno zgodbo in George Seaton za najboljši scenarij. Vsebina: Kris je ogorčen, ko ugotovi, da je moški, ki mu je dodeljena vloga Božička na vsakoletni Macyjevi paradi na zahvalni dan, opit. Ko se pritoži direktorici prireditve Doris Walker, ta Krisa prepriča, naj ga zamenja. Kris se tako dobro odreže, da ga najamejo za vlogo Božička v newyorški trgovini na 34. ulici. Kris ne upošteva navodil vodje oddelka za igrače, naj neodločenim kupcem priporoča presežne zaloge, zato neko žensko napoti v drugo trgovino, da bi izpolnil božično željo njenega sina …

Profimedia
Čudež na 34. ulici (Miracle on 34th Street), 1947

Profimedia
Čudež na 34. ulici (Miracle on 34th Street), 1947

Profimedia
Čudež na 34. ulici (Miracle on 34th Street), 1947

Božična zgodba (A Christmas Story), 1983

Božična zgodba je božična komedija iz leta 1983, ki jo pogosto uvrščajo med najboljše božične filme. Film je postavljen v december 1940 in je predstavljen v nizu zgodb, ki jih pripoveduje odrasli Ralphie Parker, ki se spominja nekega posebnega božiča, ko je bil star devet let v izmišljenem mestu Hohman v Indiani. Ralphie si je tisti božič želel le eno stvar: zračno puško Red Ryder Carbine Action Range Model z 200 streli. Ralphiejevo željo zavrnejo mama, učiteljica Miss Shields in celo Božiček v veleblagovnici Higbee's, ki ga vsi enako opozorijo: »Izstrelil si boš oko« … 

Profimedia
Božična zgodba (A Christmas Story), 1983

Profimedia
Božična zgodba (A Christmas Story), 1983

Profimedia
Božična zgodba (A Christmas Story), 1983

Bel božič (White Christmas), 1954

Ameriški glasbeni film iz leta 1954, v katerem so igrali Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney in Vera-Ellen. Vsebina: Na božični večer v Evropi leta 1944, na vrhuncu druge svetovne vojne, nekdanja broadwayska zvezda kapitan Bob Wallace in ambiciozni performer vojak Phil Davis zabavata 151. divizijo z vojaško predstavo. Možje so pravkar prejeli novico, da je njihov priljubljeni generalmajor Thomas F. Waverly razrešen poveljstva. Waverly pride in se čustveno poslovi. Možje ga pospremijo z navdušujočim refrenom pesmi »The Old Man«. Ko Waverly odide, območje napadejo sovražni bombniki, zato se vsi skrijejo. Phil izvleče Boba iz rušečega se zidu, pri čemer ga poškodujejo razbitine. Bob vpraša, kako naj Philu povrne za to, da mu je rešil življenje, in Phil predlaga, da postaneta duo. Bobu ta zamisel ni všeč, vendar se počuti dolžnega, da se strinja. 

Profimedia
Bel božič (White Christmas), 1954

Profimedia
Bel božič (White Christmas), 1954

Črni božič (Black Christmas), 1974 

Črni božič je kanadski ‘slasher’ (zelo krvavi in eksplicitni filmi) film iz leta 1974. Zgodba govori o skupini mladenk, ki dobivajo grozeče telefonske klice in ki jih med božičem zasleduje in umori pobesneli morilec. Ustvarjalci filma so scenarij večkrat spremenili, predvsem so ga prestavili v univerzitetno okolje z liki mladih odraslih. Film je bil posnet leta 1974 v Torontu z ocenjenim proračunom 620.000 dolarjev, v Severni Ameriki pa ga je distribuirala družba Warner Bros. Ob izidu je bil film Črni božič deležen mešanih kritik, vendar ga je pozneje kritika ponovno ocenila, filmski zgodovinarji pa so ga označili za enega prvih slasher filmov in pohvalili njegov vpliv na filme iz serije Halloween (Noč čarovnic, 1978) Johna Carpenterja. 

IMDB
Črni božič (Black Christmas), 1974

Profimedia
Črni božič (Black Christmas), 1974

Pisma Sv. Nikolaju 

Eden najboljših filmov tudi po našem izboru je film slovenskega režiserja Mitje Okorna. 

Režiser mladostne uporniške komedije Tu pa tam je leta 2011 poskrbel, da je na velika platna prišla prekrasna božična romanca, v kateri z obilico zabavnih prigod združi zgodbe številnih zelo različnih ljudi v Varšavi. Vsebina: Razočarani policist se skuša pobotati z odtujeno družino, radijski voditelj s pomočjo navihanega sina išče novo ljubezen, razuzdani bahač v božičkovem kostumu lovi mladega tatiča, urejeni poslovnež pa priskoči na pomoč osiroteli deklici. Drobna naključja in kanček božičnega čudeža združijo njihove usode v nepozabno zgodbo o upanju. Takrat je Mitja Okorn o filmu povedal: »Film Pisma Sv. Nikolaju je zbirka pripovedi z romantičnim konceptom, toda kljub temu znanemu žanru nisem želel posneti še enega filma, ki bi skušal biti definicija kot denimo: 'Danes se imejmo pa vsi noro radi, ker je božič.' Gre za (ne)navaden življenjski preplet lepega in žalostnega, spet neobvladljivega, globokega, v ljudeh, ki poskušajo s tem neobvladljivim v sebi obračunati, tako ali drugače. Želel sem posneti film o resničnih ljudeh z resničnimi čustvi, v resničnih zgodbah, ki jim en prelep, čarobni božični dan spremeni življenja za zmeraj. Upam, da mi je to tudi uspelo.« Seveda mu je več kot uspelo, saj nas je ta film resnično navdušil. 

IMDB
Pisma Sv. Nikolaju, 2011

IMDB
Pisma Sv. Nikolaju, 2011

IMDB
Pisma Sv. Nikolaju, 2011

Nasilna noč (Violent Night), 2022

Trenutno pa se v kinematografif predvaja film Nasilna noč, v katerem se pravi Božiček spopada z nepridipravi, ki so zajeli hišo premožne družine in ki zahtevajo ogromno denarja. Ko na božični večer ekipa plačancev vdre na posestvo bogate družine in vse prisotne v hiši zajame za talce, ekipa zlobnežev ni pripravljena na presenečenje – prišel je namreč Božiček (David Harbour – Črna vdova, serija Stranger Things), ki bo moral rešiti dan in … božič. Film, ki je namenjen ljubiteljem akcije in zabavnih komičnih vložkov. Vsekakor pa je tudi film, ki kljub nekaterim precej nasilnim prizorom pričara pravo božično vzdušje.

Karantanija
Nasilna noč

Karantanija
Nasilna noč

Prvi božični film – Božiček (Santa Claus), 1898

Kateri je bil prvi božični film v zgodovini? Če mislite, da je to Čudovito življenje, ste zgrešili celih 50 let!  Prvi znani božični film in prvi pojav Krisa Kringleja na platnu je bil leta 1898 v filmu Božiček. Ta dvominutni film je nastal v Veliki Britaniji, na samem začetku filmske dobe. Celoten kratki film si lahko ogledate na YouTubu.

Otroci gredo spat … Na strehi se pojavi Božiček, ki ima okrašeno jelko in darila. Spusti se skozi dimnik, postavi jelko in poskrbi, da so darila pravilno razporejena. Za vsakega otroka eno. Prvi filmski Božiček je tudi precej bolj vitek kot sodobni … Pa ni videti tako vesel, kot so dandanes. Režiser je bil pionir zgodnjega filma George Albert Smith, in čeprav se ti posnetki dandanes zdijo res okorni in čudni, so bili v tistem času revolucionarni. Po podatkih Deadlinea je bil Božiček ena prvih gibljivih slik, ki je vključevala tako imenovano »vzporedno akcijo«. Z drugimi besedami, gledalci so lahko videli, kako Božiček pride na streho otroškega doma, hkrati pa je bil prikazan tudi prizor v otroški sobi. To je nedvomno navdušilo občinstvo, saj so bile takrat gibljive slike povsem nov medij.

Ker je film izšel leta 1898, pomeni, da je ta Božiček uradno najdlje trajajoči filmski lik. Sherlocka Holmesa prekaša za približno dve leti, Drakulo pa za več kot dvajset let. Kdaj se bodo vsi ti trije fantje združili na platnu? Za to ne bi smelo preteči več kot stoletje, kajne?

Youtube
Božiček, 1898

YouTube
Božiček, 1898

YouTube
Božiček, 1898