Kralj Ojdip, Sofoklejeva tragedija o nesrečnem tebanskem kralju, 2500 let po svojem nastanku še vedno velja za veliko dramsko delo, eno najpomembnejših v zgodovini evropskega gledališča. Njegova univerzalna in pomensko odprta ter večno živa pesniška govorica je omogočila številne interpretacije. O tragediji Kralj Ojdip, ki je bila že v antiki Sofoklejevo najbolj znano delo, je Aristotel v svoji razpravi O pesniški umetnosti zapisal, da je popoln model tragedije.
Vito Taufer o Kralju Ojdipu
Še posebej za sodobni čas velja, da o Kralju Ojdipu več razpravljajo, kot ga uprizarjajo. Na vprašanje, zakaj danes uprizarjati to znamenito delo, je režiser Vito Taufer odgovoril: »Mislim, da se nahajamo v trenutku, ko ne vemo, ali bo zmagala iracionalnost ali zdrava pamet. To je zgodba o izginotju demokracije. O poskusu nekega vladarja, da bi uredil državo, da bi poiskal razloge razpadanja in gnilobe. Ki slavno propade. Za dolgo dolgo časa. Bitka med racionalnim in iracionalnim principom.«
Premiera je bila 17. septembra na velikem odru Jugoslovenskega dramskega pozorišta – JDP
Najnovejša srbska uprizoritev tega dela v režiji slovenskega režiserja Vita Tauferja je doživela premiero 17. septembra na velikem odru Ljuba Tadić gledališča JDP. Dramsko besedilo v prevodu Miloša Đurića sta priredila Vesna Radovanović in Marko Manojlović, dramaturginja uprizoritve je bila Vesna Radovanović, scenograf Lazar Bodroža, kostumografinja Marija Marković Milojev, skladatelja Robert Pešut - Magnifico in Aleksander Pešut - Schatzi, odrski govor je oblikovala Ljiljana Mrkić Popović, oblikovalec svetlobe pa je bil Siniša Čupić.
Izjemni igralci
V uprizoritvi Ojdipa igra Milan Marić, Jokasta je Nataša Ninković, Kreon Srđan Timarov, Tejrezias Bojan Dimitrijević, Svečenik Aleksandar Đurica, Zborovodja Miloš Samolov, Pastir Nebojša Ljubišić, Sel iz Korinta Zoran Cvijanović, Sel z dvora Joakim Tasić, Pevec Marko Radojević, Diakon Milan Bobić (absolvent beograjske Akademije umetnosti), Telesni stražarji so Luka Antonijević, Luka Sević, Veljko Stevanović (absolventi beograjske Akademije umetnosti). V uprizoritvi nastopata tudi glasbenika Darko Golić (kontrabas) in Luka Lopičić (harmonika).
Veliko navdušenje nad Robertom in Aleksandrom Pešutom (Magnifico in Schatzi)
Izjemno uspešno uvodno premiero sezone 2022/23 na velikem odru Jugoslovenskega dramskega pozorišta so pospremile razprodane ponovitve in številni pozitivni odzivi občinstva in gledališke stroke, med njimi tudi kritike, objavljene v srbskih časopisih Nin, Vreme in Blic.
»Režiser in prirejevalca so skrajšali prevod tako, da ne izgubi nič svoje kompleksnosti in vzvišenosti. Čustveni patos, ki ga je nekoč prinašala glasba, katere zapis se ni ohranil, tukaj prinaša glasba, ki sta jo Robert Pešut - Magnifico in Aleksander Pešut - Schatzi napisala v slogu kavarniških balad. Kadar je ta vrsta glasbe dobra, nosi v sebi element plemenite patetike in nam lahko pričara bolečino in bedo, ki bi se nam izmaknila, če bi ostali pri suhih besedah Đurićevega prevoda. In če je glasba kavarniška, je ustrezno, da se tudi del uprizoritve dogaja v kavarni (scenografija Lazarja Bodrože). Na prvi pogled bi lahko pomislili, da je umestitev dogajanja Kralja Ojdipa v kavarno odvratna trivializacija. Toda v gledališču je vse dovoljeno, če za to obstajajo utemeljeni razlogi«. –Vreme
»Razburljivo, razigrano, umetniško silovito, gledališko polnokrvno … (…) Taufer je dogajanje postavil – gledališko zelo zanimivo in intrigantno – v balkansko kavarno. Tukaj ni ne skupščine ne kabineta ne dvora, v katerih bi potekali pomembni in bistveni pogovori. Morda bi lahko rekli: vsakemu tisto, kar si je zaslužil. No, kakorkoli, kjer je kavarna, tam je tudi glasba, konkretno: odlični folk trio Robert in Aleksander Pešut ter pevec Marko Radojević, ki so izvrstno vtkani v tkivo uprizoritve in ji dajejo prav posebno polnost.« – Blic
V ljubljanski SNG Drami bo gostovala odmevna beograjska uprizoritev Sofoklejevega Kralja Ojdipa v režiji Vita Tauferja.
Magnifico in Schatzi sta popolnoma navdušila.