Estrada

Zaključek judovskega praznovanja praznika

16. 12. 2021, 09.00
Deli članek:

Letos je praznovanje potekalo od 28. 11. do 6. 12. 2021

m24
Hanuka 2021

Slovenski judje v nedeljo na Križevniški ulici pred Judovskim kulturnim centrom v Ljubljani zaključili praznovanje hanuke s tradicionalnim prižigom svečk.

Judje po vsem svetu so v nedeljo zaključili osemdnevno praznovanje hanuke.

Še zadnjič so prižgali sveče na posebnem deveteroramnem svečniku in se spomnili vnovične vzpostavitve jeruzalemskega templja pred več kot 2200 leti.

Slovesnost ob zaključku praznovanja hanuke pred Judovskim kulturnim centrom v Ljubljani pripravljajo že več let tudi slovenski judje.

m24
Hanuka 2021


Zbrane sta nagovorila direktor JKC Ljubljana Robert Waltl in glavni rabin Hrvaške in Črne gore Luciano Moše Prelević, ki sta izrekla vse blagoslove, povedala nekaj o prazniku ter prižgala prvi dve sveči. Med prižigalci so bili letos tudi mufti dr. Nevzet Porić s soprogo Elo, evangeličanski škof Leon Novak, Uroš Kolar in Polona Vetrih ter družine slovenskih judov Rash, Horjak in Fischer.
V glasbenem programu, ki je sledil prižiganju sveč v dvorani Mini teatra pa so sodelovali dramska igralca Saša Tabaković in Polona Vetrih ter glasbenika Janez Dovč in Goran Krmac. Zbrane je še enkrat navdihnjeno nagovoril rabin Prelević, iz Luksemburga pa se je po spletu oglasil še rabin Alexander Grodensky in čestital hanuko slovenskim judom.

m24
Hanuka 2021

Udeleženci dogodka

Med povabljenimi gosti so se prižiga hanuke letos udeležili mufti slovenske islamske skupnosti dr. Nevzet Porić, evangeličanski škof Leon Novak ter veleposlanica Velike Britanije Tiffany Sadler, veleposlanik Irske Myles Geiran, veleposlanik Hrvaške Boris Grigić, veleposlanik Republike Poljske Krzysztof Olendzki, veleposlanica Francije Florence Ferrari, veleposlanik Albanije Pellumb Quazimi, veleposlanik Rusije Timur Eyvazov, odpravnica poslov ZDA Susan Falatko, Aleksandar Gatalica, prvi svetovalec veleposlaništva Srbije, ter predstavniki slovenskega kulturnega, akademskega in verskega življenja.

Dogodek vsako leto organizira Judovski kulturni center, kjer so tudi muzej, knjižnica, spominsko obeležje za slovenske žrtve holokavsta in sinagoga, vse je trenutno zaradi obnovitvenih del zaprto. Odprtje je načrtovano junija 2022.

m24
Hanuka 2021

Judovski kulturni center

Judovski kulturni center služi družabnemu življenju mestnih judov in tujih obiskovalcev s tem, da predstavlja inovativne, zabavne in izobraževalne vsebine skozi gledališče in lutkovne predstave, koncerte, predavanja, judovske praznike in druga družabna srečanja. Skozi tesno partnerstvo z Mini teatrom je JKC epicenter kritičnih dogodkov in festivalov ter spodbuja strpnost, vključenost, zgodovino in izobraževanje od zahodne Slovenije do severovzhodne Italije.

m24
Hanuka 2021

Kaj je hanuka?

Hanuka, imenovana tudi praznik luči, je judovski praznik, ki obuja spomin na obnovo in vnovično vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pred našim štetjem v času makabejskih vojn. Po legendi naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, za oljenke na menori dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za osem dni.

m24
Hanuka 2021

Danes judje po vsem svetu obujajo spomin na ta dogodek tako, da vsak večer praznika prižgejo (navadno z desne proti levi) dodatno svečko na posebnem deveteroramnem svečniku, imenovanem hanukija ali hanuka menora. Najprej prižgejo svečo, ki stoji na sredini (sveča služabnica), za njo pa nato prižigajo preostale. Ob prižiganju zrecitirajo blagoslov. Včasih so na ta praznik otrokom dajali simbolično žepnino, danes pa večinoma darila. V času tega praznika jedo večinoma krofe, latkes (krompirjeve palačinke) in hrano, ocvrto v olivnem olju, kar naj bi simboliziralo olje v templju. Poleg tega plešejo, igrajo družabne igre (dreidel) in pojejo.

m24
Hanuka 2021

Odnesli so jih domov

Tudi letos so v Judovskem kulturnem centru v Ljubljani članice JKC pripravile številne judovske specialitete, ki so jih lahko obiskovalci zaradi koronskih pravil odnesli s seboj domov, saj so skupinska praznovanja prepovedana.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki