Estrada

So zares našli še eno Sfingo?

kl
12. 11. 2021, 09.02
Deli članek:

Trditev egiptovskega arheologa, da je odkril drugo sfingo nedaleč od originalne, je sprožila ostro debato in polemiko.

Pinterest
So v resnici našli še eno Sfingo? (slika je simbolična)

Velika Sfinga, 20 m visok kip s človeško glavo in levjim telesom je eden najbolj prepoznavnih ostankov antičnega sveta, pa tudi eden najbolj skrivnostnih. Nihče ne ve natančno kdaj so jo ustvarili, čemu je pravzaprav služila in čigav je obraz, ki ga nosi. Reda Abdel Halim, vodja odnosov z javnostmi arheološkega območja Giza, kjer stojijo najbolj znane egipčanske piramide in Sfinga, zdaj trdi, da je z ekipo arheologov odkril drugo Sfingo, skoraj enako veliko, kot je tista, ki jo pozna ves svet.

Pri tem se sklicuje na objavo njegovega članka pri univerzi Zagazig, kar naj bi potrjevalo njegovo najdbo. Druga sfinga naj bi stala v bližini tiste znane in velik del naj bi sicer že izginil, preostanek na naj bi bil še vedno skrit pod puščavskim peskom.

Halimova izjava, ki jo je sporočil konec oktobra, je sprožila ostro debato v egiptovski arheološki srenji. Veliko arheologov in državnih uradnikov je ostro zanikalo njegove trditve kot "popolnoma neresnične" in da članek nikoli ni bil potrjen pri univerzi. "Sfinga je ena sama in edinstvena tako v Egiptu kot na svetu," pravi nekdanji egiptovski minister za arheološke najdbe, Zahu Hawass. "Kakršnokoli govorjenje o najdbah podobnih kipov je neosnovano in služi samo usvarjanju medijskega pompa," dodaja.

Pinterest
Ostanki druge Sfinga naj bi se skrivali pod peskom v bližini prve.

"Leta dolgo sem vodil območje piramid in delal z domačimi in tujimi strokovnjaki in arheologi. Skenirali smo celotno področje in lahko vam zatrdim, da druga Sfinga ne obstaja," še pravi Hawass. Nevin al-Arif, svetovalec ministrstva za arheološke najdbe se s tem strinja: "Najdba, ki jo omenja Halim, je bila že zdavnaj odkrita in nima prav nobene zveze s Sfingo, še manj da bi šlo za drugi takšen kip."

Mohamed Hamza, nekdanji dekan kairske fakultete za arheologijo pa pravi: "Če bi drugi kip Sfinge zares obstajal, bi ga odkrili že pred dvesto leti. Izkopavanja in raziskovanja v Gizi namreč potekajo ves čas."

Medtem Reda Abdel Halim vztraja pri svojih trditvah in trdi, da se najdba ujema s staroegipčansko tradicijo, da so veliko spomenikov, posebej Sfing, naredili v paru.

Seveda je takole "iz naslanjača" težko reči, kdo ima prav, vsekakor pa si lahko predstavljamo, da če bi drugo Sfingo v resnici odkrili, tega uradni predstavniki zagotovo ne bi zanikali, saj bi pomenila veliko senzacijo, ki bi v Egipt zagotovo privabila še več turistov, ti pa za to afriško državo predstavljajo precejšen vir dohodka.