Ko so jo ti preiskali, so ugotovili, da je med vsemi vrstami iz rodu Homo, kamor spadamo tudi mi, še najbolj sorodna sodobnemu človeku, precej bolj kot dosedanji najbližji bivši sorodniki Neandertalci ali Denisovanci.
Novo človeško vrsto so poimenovali Homo Longi, po kitajski besedi za zmaja, tako da bi lahko ime vrste imenovali "zmajski človek" ali "človek-zmaj". Kot kaže, so pripadniki te vrste živeli v vzhodni Aziji pred vsaj 146.000 leti.
Eden od raziskovalcev, profesor Chris Stringer iz londonskega prirodoslovnega muzeja, pravi, da gre za eno najpomembnejših najdb med fosili človeka in njegovih prednikov. "Lobanja pripada posebni vrsti človeštva, ki se ni razvil v sodobnega človeka, ampak predstavlja dolgo, ločeno linijo, ki se je samostojno razvila na tem območju in sčasoma izumrla," pravi Stringer.
Da so ugotovili, da gre za posebno vrsto, so si znanstveniki pomagali z računalnikom. Raziskovalci so izmerili več kot 600 delov lobanje iz Harbina in potem je računalnik te podatke primerjal s podatki 95-ih drugih lobanj, ki pripadajo človekovim prednikom oziroma sorodnikom. Analiza je razkrila, da je Zmajski človek zelo verjetno na evolucijskem drevesu bližje nam kot Neandertalcem.
Profesor Xijun Ni, primatolog in paleoantropolog na Kitajski akademiji za znanost pravi, da gre v nasprotju z Neandertalci, ki so nekakšni "bratranci", v primeru Zmajskega človeka za "sestrsko vrsto", kar pomeni, da nam je sorodstveno veliko bližje.
Lobanja iz Harbina pripada okoli 50-let staremu moškemu. V času pred 140.000 leti, ki mu znanstveniki pravijo Srednji Pleistocen, so Evropo, Afriko in Azijo naseljevale in se po njej premikale mnoge človeku sorodne vrste. Predniki sodobnega človeka so takrat že živeli v Zahodni Aziji in na Arabskem polotoku in bi se pri migraciji na Vzhod lahko srečali z Zmajevskim človekom.
"Ne vemo, ali je populacija Zmajevskih ljudi živela dovolj dolgo, da bi se lahko srečala z modernim človekom. Lahko pa se je zgodilo," pravi profesor Stringer. "In če vemo, da so se z našo vrsto lahko križali Neandertalci, sem prepričan, da so se Zmajevki ljudje prav tako lahko." Na te vrste dokazov pa bo potrebno še počakati.
Porajajo pa se tudi domneve, da je morda Homo Longi v resnici pripadnik vrste Denisovancev, bližnjih genetskih sorodnikov Neandertalcev, ki so jo odkrili pred nekaj leti v vzhodni Rusiji. Doslej namreč niso našli nobene lobanje Denisovancev, pač pa samo nekaj zob in prstnih koščic.
Ker DNA analize kitajske lobanje še niso bile narejene, pa je na to zaenkrat težko odgovoriti. Vsaj po zunanjih lastnostih je Zmajski človek bliže nam kot pa Neandertalcem.