Estrada

Tako čistimo usnje, kovino, les in marmor!

M. K.
15. 6. 2021, 12.30
Posodobljeno: 29. 4. 2024, 08.26
Deli članek:

S čem in na kakšen način očistimo vse različne materiale v našem domu?

Shutterstock
/

V našem domu se najverjetneje nahaja cela zbirka najrazličnejših materialov. Od bolj naravnega usnja, lesa in bombaža do umetnih materialov, kot so guma, plastika in skaj. Nekateri so bolj, nekateri manj občutljivi, vsak pa zahteva določeno mero skrbnosti in nege. Kako skrbimo za najpogostejše in najobčutljivejše materiale?

PRAVO USNJE

Površino posesamo z nastavkom za sesalnik z nežnimi ščetinami.

Sredstvo za čiščenje pripravimo tako, da v posodo v enakih deležih zmešamo vodo in kis (ali vodo in nekaj kapljic čistila za usnje).

V pripravljeno sredstvo pomočimo nežno krpo (najbolje iz mikrovlaken) in jo ožamemo, da bo vlažna, ne mokra.

S krpo od zgoraj navzdol očistimo celotno površino usnjenega pohištva.

Usnje osušimo z nežno suho krpo.

Za tretiranje pripravimo mešanico kisa in lanenega olja v razmerju 1 : 2. Z mehko krpo jo razporedimo in vtremo v usnje v velikih krožnih gibih. Pustimo čez noč.

Naslednji dan očistimo s suho čisto krpo.

UMETNO USNJE (SKAJ)

Posesamo površino.

Celotno površino poškropimo s čistilom za umetno usnje. Pustimo delovati minuto.

Površino očistimo s krtačo z nežnimi ščetinami. Tako se znebimo umazanije.

Obrišemo s krpo.

Nanesemo sredstvo za zaščito umetnega usnja.

Profimedia
Od klasičnih armatur s prho in členkastih, ki usmerijo vodni curek natančno tja, kjer ga potrebujete, do ekoloških, ki imajo posebno cev za pitno vodo s filtrom, ki jo očisti klora in težkih kovin.

KOVINA

S kovinskim pohištvom smo lahko nekoliko bolj grobi. Najbolje bo, če ga na sončen dan odnesemo ven in odstranimo nekovinske dele, na primer blazine. 

Veliko posodo napolnimo s toplo vodo in dodamo nekaj detergenta za posodo.

Površino podrgnemo s krtačo s ščetinami iz najlona - in toplo vodo z detergentom.

Če določenih površin ne dosežemo z večjo krtačo, uporabimo odrabljeno zobno ščetko.

Speremo s tekočo vodo. Osušimo s čisto in suho krpo.

Če nimamo možnosti opraviti delo zunaj, postopek prilagodimo.

Območja, ki kažejo znake rje, pobrusimo z železno krtačo, dokler ne odstranimo vse barve, ki bi sicer odpadla, in dobimo gladke površine. Mesto zaščitimo s temeljnim premazom za kovino in po želji barvo ali lakom.

Dreamstime
lesena tla.jpg

LESENA TLA

Razlite tekočine takoj očistimo z vlažno krpo. Na noge pohištva, ki stoji neposredno na lesenih tleh, namestimo blažilno zaščito proti praskam. 

Lesena tla sesamo vsaj enkrat na teden.

Enkrat na mesec jih očistimo s kakovostnim čistilnim sredstvom, ki je posebej namenjeno lesenim talnim oblogam. Sledimo navodilom na embalaži. Nikoli ne uporabljamo mokrih krp, vedno suhe ali vlažne.

Vsakih tri do pet let bo treba na lesena tla nanesti nov sloj zaščite.

LESENO POHIŠTVO

Za leseno pohištvo je izjemno pomembno, da ga redno odprašujemo. Najbolje bo, če to storimo z rahlo vlažno krpo iz mikrovlaken. Odvečno vlago hitro odstranimo z nežno suho krpo.

Pri čiščenju lesenega pohištva nikoli ne uporabljamo čistil s širokim spektrom uporabe, temveč namenska. 

Očiščeno površino namažemo ali popršimo s sredstvom, namenjenim zaščiti lesenega pohištva, ki ustvari zelo gladek in spolzek zaščitni sloj. Ta preventivno brani les pred pretiranim nabiranjem prahu in druge umazanije.

Namesto običajnega sredstva za zaščito lahko izberemo tudi vosek, ki bo zagotovil boljšo in trajnejšo zaščito (do dve leti). Navodila za uporabo izbranega zaščitnega voska najdemo na embalaži. Vedno pa velja, da ga nanašamo v tankih slojih, v smeri lesnih trakov, s čisto bombažno krpo.

abk
marmor ploščice

MARMOR

Marmorni pulti, še posebno v beli barvi, so videti sanjsko. A pozor, lahko se umažejo - tudi trajno. Marmor je veliko bolj porozen od običajnih pultov iz umetnih materialov ali tehničnega kamna, kar pomeni, da vpije več tekočine, lahko pa tudi utrpi različne spremembe, kot na primer praske. Potrebuje redno čiščenje in primerno zaščito.

Sloj zaščitnega premaza, posebej namenjenega marmorju, nanesemo vsakih nekaj mesecev, da bodo površine bolj odporne proti umazaniji.

Dnevno čiščenje je najbolje opraviti z vodo brez detergentov. Vsak madež čim prej odstranimo z mokro krpo.

Kislina je velik sovražnik marmorja, zato se kolikor lahko izogibajmo razlitju vina, limoninega soka in podobno kislih snovi.

Za trdovratnejše madeže bomo potrebovali nekaj vodikovega peroksida in amonijaka. Za oljne madeže pa razmaščevalec.

Profimedia
steklo

STEKLO

Steklene površine pohištva očistimo tako, da z njih najprej odstranimo prah s čisto in suho krpo iz mikrovlaken. Nato popršimo celotno površino s sredstvom za čiščenje stekla, a ne pretiravajmo, saj bodo v nasprotnem primeru vidni ostanki čistila ostali na steklu.

Namesto krpe lahko uporabimo stare bombažne majice, ki so popolne za to opravilo.

Steklo na oknih čistimo od zgoraj navzdol in vedno na oblačen dan. Izogibajmo se lesenim okvirjem, saj jih čistilo za steklo lahko poškoduje.