Estrada

Pri Slovenskih Konjicah opazili medveda

STA/kl
1. 5. 2021, 10.05
Posodobljeno: 1. 5. 2021, 11.28
Deli članek:

Medvedjega mladiča so opazili sinoči na območju naselja Lipoglav v občini Slovenske Konjice. Čeprav je možnost, da bi vas medved napadel majhna, svetujejo previdnost.

Profimedia
Medved običajno beži pred človekom, napade le, če je stisnjen v kot ali če se človek znajde med medvedko in mladičem.

Glede na to, da se bodo danes mnogi odpravili na tradicionalne prvomajske pohode, na Policijski upravi Celje opozarjajo občane zlasti na območju Loč, Ponikve in Slovenskih Konjic, naj bodo pozorni na morebitno prisotnost medveda, čeprav je možnost srečanja z njim majhna.

Na celjski policijski upravi navajajo, da gre za medvedjega mladiča, o tem so že obvestili predstavnike Lovske družine Loče, ki so pregledali območje.

"Medveda v gozdu načeloma srečamo le v redkih primerih, saj nas medved običajno opazi prej in se umakne, zanj namreč predstavljamo naravnega sovražnika. Do težav lahko pride, če medveda s svojo prisotnostjo presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje in nima časa za umik. Prav tako je lahko nevarno, če se znajdemo med medvedko in mladiči," opozarjajo policisti.

Problem na sprehajalnih poteh lahko predstavljajo psi, ki niso na povodcu in napadejo medveda, ker želijo zaščititi lastnika. Pes se bo zapodil proti medvedu, medved pa se bo branil. Nato se bo pes prestrašil ali umaknil in pritekel nazaj k lastniku, medved pa bo šel za njim in v tem primeru lahko napade tudi lastnika.

Kljub temu, da je možnost srečanja z medvedom majhna, naj se na območju Lipoglava pohodniki čim manj zadržujejo, svetujejo policisti. Če pa že, naj bodo glasni, naj se med sabo pogovarjajo in s tem medveda opozorijo na svojo prisotnost, pse pa imajo na povodcih, so dodali.

Kaj storiti ob srečanju z medvedom?

  • kadar medveda opazimo od daleč, se mirno umaknimo v smeri prihoda; če medved prihaja v našo smer in nas še ni zaznal, ga z mirnim glasom opozorimo nase in praviloma se bo umaknil;
  • ko medveda srečamo v neposredni bližini (tudi medvedke z mladiči), se predvsem potrudimo, da ostanemo čim bolj mirni in ne delajmo hitrih gibov ali krikov, ki bi medveda prestrašili; obstanimo in se nato počasi ritensko umaknimo;
  • če se medved zapodi proti nam, obstanimo ali se ulezimo na tla; skoraj vedno se bo medved ustavil, še preden pride do nas (gre za lažni napad, pri čemer ne pride do fizičnega stika);  
  • za zaščito v primeru napada medveda je učinkovito tudi obrambno razpršilo proti medvedom (»bear spray«), ki je na voljo tudi v nekaterih trgovinah v Sloveniji.;
  • nikoli ne tecimo, saj s tem povečamo možnost napada; izjema je, kadar se lahko varno umaknemo na varno v nekaj korakih;
  • Takojšnje agresivno človekovo reagiranje ob srečanju z medvedom, kot je obmetavanje s kamenjem in drugimi predmeti v nekaterih primerih medveda lahko odžene, vendar se navadno medved v takih situacijah počuti še bolj ogroženega, kar možnost napada močno poveča.
  • Medved, ki se dvigne oz. postavi na zadnje noge, ne izkazuje agresivnosti, ampak želi dobiti le boljši pregled nad okolico; pomaga, če spregovorimo z mirnim glasom; tako bo hitreje spoznal, da ima opraviti s človekom in se nam bo umaknil.