Danes obeležujemo svetovni dan smeha. Smeh sam po sebi ne rešuje ničesar, lahko pa pomaga pri mnogočem - od zadrege, stresa, napetosti.
Svetovni dan smeha obeležujejo mnogokje z zbiranji in srečanji, na katerih se ljudje smejijo - bodisi priredijo večere komedije, stand-upa, šal, in podobnih dogodkov.
Smeh pa ima poleg olajševalnih tudi zdravilne učinke.
Smeh sproži splošen občutek ugodja - Ena glavnih koristi smeha je zagotovo občutek, da se počutimo bolje. Če se veliko smejete, boste zagotovo postali bolj pozitivno naravnani in to lahko vaše življenje spremeni na mnoge (boljše) načine.
Smeh zmanjša občutek bolečine - ob smehu se v možganih sprožajo hormoni endorfini, ki so naravni analgetiki, zavirajo občutek bolečine. Nekateri ljudje poročajo, da jim smeh pomaga tudi pri obvladovanju kroničnih bolečin.
Smeh viša odpornost - Smeh pospeši ustvarjanje celic T, ki sodelujejo v našem imunskem sistemu. Ko boste naslednjič začutili, da se vas loteva prehlad, k aspirinu, čaju in medu dodajte še malo žgečkanja ali dobrovoljnega smeha.
Smeh pomaga k zdravju srca - Smejanje pomeni izredno vadbo za srce, kajti pri smejanju sodeluje velik del telesa, poviša pa se tudi srčni utrip. Učinek smejanja lahko primerjamo z učinkom počasne ali srednje hitre hoje.
Smeh razvija vaše trebušne mišice - Sicer s smehom ne boste dobili "six-packov", kakršne vam ponujajo različne reklame, bo pa smeh poskrbel za njihovo vadbo in s tem za čvrstost. Med smehom se namreč trebušne mišice hitro krčijo in sproščajo in zato je smeh skoraj primerljiv s trebušnjaki. Pa še veliko manj naporen je.
Smeh zmanjšuje nivo stresnih hormonov - Na ta način smeh zmanjšuje negativen učinke, ki jih vašemu telesu povzročata stres in tesnoba. Prav tako z zmanjšanjem stresa še dodatno spodbuja imunski sistem.
Smeh niža krvni tlak - Nižanje krvnega tlaka povzroči manjšo obremenjenost vašega ožilja, hkrati pa zmanjšuje tudi možnosti za srčni infarkt ali možgansko kap.
Torej, smejte se!