Estrada

8 idej za majhne prostore

M. K.
1. 4. 2021, 09.12
Posodobljeno: 21. 8. 2024, 09.51
Deli članek:

Življenje v majhnih prostorih postaja pravi svetovni trend, saj sledi pomanjkanju prostora in želji po čim manjšem vplivu na okolje.

shutterstock
/

Garsonjere in enosobna stanovanja postajajo vedno bolj priljubljena, za mlade družine pa tudi nujna izbira, saj je nakup večjega stanovanja, še posebno v mestnem središču, prevelik finančni zalogaj. Povprečna cena kvadratnega metra stanovanja v centru Ljubljane se namreč velikokrat povzpne nad 3000 evrov, kar pomeni, da bo kupec že za garsonjero ali enosobno stanovanje moral odšteti najmanj 150 tisoč evrov.

Želje po lastnem gnezdecu pa ni treba takoj potlačiti potlačiti, saj je tudi majhno stanovanje lahko izjemno udobno in uporabno. V mestih, kjer se s prostorsko stisko spoprijemajo že desetletja, so ljudje postali pravi mojstri izkoriščanja prostora in opremljanja miniaturnih stanovanj. Kateri so njihovi najuporabnejši triki?

shutterstock
/

1.       SVETLOBA

Če imate v stanovanju velika okna, jih nikar ne zakrivajte s temnimi ali neprosojnimi zavesami. V notranjost spustite čim več svetlobe, saj bo tako stanovanje videti bolj sveže in zračno ter posledično večje.

Shutterstock
/

2.       VERTIKALA

Nikar ne pozabite izkoristiti vertikalnega prostora. Lahko obesite umetnine, ki bodo pritegnile pozornost, ali ogledala, ki bodo vizualno povečala prostor. Prazne stene lahko izkoristite za police, vertikalne vrtove ali knjižne omare.

3.       PREPROGE

Ne bojte se v manjše prostore položiti velikih in drznih preprog. Zaradi teh bo prostor videti večji. Velike preproge namreč prostora ne bodo delile, temveč povezale.

shutterstock
/

4.       PO MERI

Omislite si pohištvo, izdelano po meri, ki bo izkoristilo vsak kotiček vašega stanovanja. Pri tem pazite, da ne boste pretiravali z omarami in zaprtimi pregradami, saj preži nevarnost, da bo prostor videti natrpan. Pomembno je najti ravnovesje med dobrim izkoristkom prostora ter občutkom zračnosti in prostornosti.

5.       VEČNAMENSKO

Investirajte v večnamensko pohištvo. Pravi tabure je lahko tudi mizica, naslon za noge in shranjevalni prostor. Dvižna postelja je lahko tudi sedežna garnitura, omara ali pisalna miza. Premišljeno načrtovano, uporabno in kakovostno izdelano večnamensko pohištvo bo majhnemu prostoru dodalo izjemne razsežnosti in vsakodnevno uporabnost.

Arhiv proizvajalca
Drop Leaf Table, Tsai Design, Avstralija.

6.       BELE STENE

Z belo barvo sten v majhnih prostorih ne morete zgrešiti. Tak prostor bo videti svetlejši, prostornejši in zračnejši. Na ta način se boste izognili klavstrofobičnemu občutku, da vas stene omejujejo. Na bel zid obesite večjo sliko ali drugo umetnino, ki bo pritegnila pozornost. Če bodo poleg sten tudi tla bele barve, pa lahko center pozornosti v sobi postane poseben kos pohištva.

Shutterstock
/

7.       ODMAKNJENO

V majhnih prostorih navadno stremimo k temu, da je pohištvo postavljeno ob steni, saj se nam zdi, da bomo imeli tako več prostora. Predlagamo vam, da poskusite ravno obratno, saj boste s tem dosegli vizualni učinek povečanja prostora. Še zlasti sedežno garnituro odmaknite od stene, vsaj za nekaj deset centimetrov.

shutterstock
/

8.       NA KOLESIH

Poleg večnamenskega pohištva bo v majhnih stanovanjih pravi odrešitelj pohištvo, ki je na kolesih. To nam lahko služi kot prenosni bar, pomožen pult v kuhinji ali celo jedilna mizica. Pohištvo na kolesih ima to prednost, da ga lahko postavimo tudi pred drugo pohištvo, saj se z lahkoto po potrebi premakne.

Arhiv proizvajalca
Vsestranski voziček IKEA (99 eur).