Svež šopek seveda ne bo trajal tako dolgo kot posajena rastlina, vendar mu lahko podvojimo ali celo potrojimo »življenjsko« dobo z upoštevanjem nekaj trikov.
NA KRATKO
Izberite pravo cvetje.
Odstranite vse nepotrebno listje.
Stebla odrežite pod kotom 45 stopinj z ostrim nožem, najbolje pod vodo.
Takoj postavite cvetje v čisto vazo s svežo mlačno vodo.
Dodajte prašek s konzervansi.
Vodo menjajte vsak drugi dan in po potrebi stebla ponovno odrežite.
PRAVILNA IZBIRA CVETOV
Če želimo, da bo naš šopek trajal dolgo, je najpomembnejše, da izberemo pravo vrsto cvetja. Nekatere rože, ki na vrtu zelo dolgo cvetijo, niso nujno tudi dobre kandidatke za dolgo življenje v vazi. Med najbolj priljubljenim cvetjem, ki zelo dolgo traja, najdemo inkovske lilije (perujske lilije, alstroemeria), nageljne, krizanteme, orhideje in cinije. Nekatero sicer zelo priljubljeno rezano cvetje pa ima nekoliko krajšo življenjsko dobo v vazi. To so predvsem dalije, gladiole in sončnice. Pri teh je pomembno, da prispejo v našo vazo čim hitreje po rezanju. Kar pa pomeni, da se moramo pozanimati, od kod cvetje prihaja na tržnico ali k cvetličarju, ali še bolje, ga vzgojiti sami.
HRANILA
Ne glede na to, ali ste šopek kupili v lokalni trgovini z živili ali v prestižni cvetličarni, bi morali ob nakupu skupaj s cvetjem prejeti tudi žepek s »konzervansi«, ki jih stresemo v vodo. Ta prah s hranili za rezano cvetje navadno vsebuje biocid, ki uničuje bakterije, kislino, ki spodbuja cvetje k vsrkavanju vode, ter sladkor, ki hrani cvetove. Nekateri vsebujejo tudi zaviralce dihalnega procesa, ki upočasnijo proces staranja cvetov. Podoben učinek lahko dosežemo tudi z dodajanjem »domače« mešanice, ki vsebuje podobne elemente. Če pa nimamo pri roki praška s hranili, lahko v vodo dodamo vsaj žličko varekine, ki bo delovala kot biocid.
LISTJE
Čeprav se nam ob pripravi šopka lahko zdi odstranjevanje listov nepotrebno in zamudno, saj jih v vazi nihče ne bo opazil, je to vredno storiti. Ko te liste potopimo v vodo, ali delno potopimo, so odlična podlaga za rast mikrobov, ki se jih tako trudimo znebiti. Odstranimo torej vse liste na steblu, ki bi bili potopljeni ali vsaj delno potopljeni v vodo.
PRIPRAVA
Pravilna priprava cvetja, preden ga postavimo v vazo, bo zagotovila, da se stebla napolnijo z vodo in ne z zrakom, kar bo podaljšalo svež videz cvetov. Zato stebla cvetja režemo pod vodo in jih nato hitro prestavimo v vazo, preden bi lahko vstopil zrak. Stebla režemo z ostrim nožem ali škarjami pod kotom 45 stopinj, da odkrijemo dovolj poti za vsrkavanje vode.
VAZA
Dobro je, da uporabimo čim bolj čisto vazo. Po uporabi pa jo očistimo z raztopino klora.
Sveže cvetje bo v vazi zdržalo dlje, če ga bomo nabirali zgodaj zjutraj in ne ob sončni pripeki.
VODA
Kljub uporabi praška s konzervansi lahko voda v vazi po nekaj dneh postane motna ali celo sluzasta. Rast gliv lahko ustavimo, oziroma vsaj držimo na minimumu, tako da vodo menjamo vsak drugi dan. Ko menjamo vodo, odstranimo tudi vse odmrle dele cvetja. Seveda ne pozabimo v svežo vodo spet dodati konzervans.
KOMBINACIJE
Sok, ki ga sproščajo nekatere rastline iz stebla, lahko pri drugih rastlinah povzroči reakcijo, ki privede do krajše življenjske dobe celotnega aranžmaja. Pri nakupu cvetja na tržnici ali v cvetličarni to ne predstavlja problema, saj se do trenutka, ko bomo cvetje postavili v svojo vazo, tok stebelnega soka že ustavi. Če pa bomo vzgajali svoje cvetje in ga takoj po rezanju postavili v vazo skupaj z drugim, moramo biti na to pozorni. Zlasti sok narcis lahko poškoduje drugo cvetje, zato jih čez noč raje pustimo v ločenem kozarcu.
Vrtnice bodo ponovno oživele, če jih bomo za kakšno uro popolnoma potopili v hladno vodo.
ETILEN
Eno gnilo jabolko je dovolj, da bomo izgubili cel zaboj. A etilen, ki ga zoreče sadje sprošča, lahko škoduje tudi rezanemu cvetju. Hormon deluje na cvetove tako, da sproži staranje v rastlinskih tkivih, kar je vidno kot predčasno venenje in porjavitev cvetov ter možno osipanje. Poleg zorečega sadja obstaja še nekaj pogostih virov etilena, kot na primer cigaretni dim in izpuh avtomobilov.
SVETLOBA
Čeprav rezano cvetje ne potrebuje več svetlobe kot vira hranilnih snovi, se bo nanjo odzvalo. To je še posebej vidno pri sončnicah in tulipanih, ki se bodo vedno s cvetovi nagnili proti luči. Najboljše je, da se pri tem cvetju izognemo močnim virom svetlobe.