Je naš dom dovolj prezračen, da ne bo postal hotel za nevarne viruse? Z dobrim prezračevanjem namreč zmanjšamo verjetnost širjenja okužb, pri tem pa je pomemben predvsem stalen dotok svežega zraka. Za boljše razumevanje ponujamo nekaj hitrih odgovorov na pogosta vprašanja.
Ali zatesnjeni in slabo prezračeni prostori lahko škodujejo zdravju?
Da.
Ugotovitve strokovnjakov kažejo na to, da je za zdrave bivalne razmere treba vsako uro zamenjati večino zraka v prostoru. V nasprotnem primeru bo vsebnost CO2 in drugih za zdravje nevarnih snovi previsoka.
V obnovljenih zgradbah je predvsem zaradi hlapljivih snovi, ki jih oddaja pohištvo, oprema in same stene stanovanja, pa tudi zaradi kuhanja, pranja in ljudi, zrak v prostorih slabši kot zunaj in zato tudi zdravju bolj škodljiv. V dobro izoliranih stanovanjih se pojavi tudi vlaga in plesen.
Predpisi zahtevajo izmenjavo zraka v prostoru na dve uri, kadar ni ljudi, pa na pet ur. Če je v manjšem prostoru več ljudi, pa je izmenjavo zraka treba zagotoviti še pogosteje.
Je v novih zgradbah boljši zrak?
Ne nujno.
V novih in obnovljenih zgradbah, kjer so vgrajena tudi nova okna, je kakovost zraka slabša od tiste v starejših stavbah. To ne velja za nove in obnovljene zgradbe, ki imajo kakovostne prezračevalne sisteme.
Kdor vgradi nova okna, ne da bi zagotovil zadostno prezračevanje, je v objektu poslabšal kakovost bivanja.
Je dovolj, da stanovanje prezračujemo z odpiranjem oken?
Odvisno, večinoma ne.
Da bi zadostili potrebam po novem zraku, bi morali v prostoru vsako uro ustvariti vsaj desetminutni prepih. V veliko primerih je to neizvedljivo. Običajno občasno prezračevanje, ki smo ga vajeni, ne zagotavlja dovoljšne mere izmenjanega zraka. Prezračevanje z odpiranjem oken je predvsem pozimi tudi energetsko in stroškovno neučinkovito.
Je dovolj, da stanovanje zračimo s priprtimi okni?
Do določene mere je.
S priprtimi okni zagotavljamo, da spodaj stalno prihaja v prostor hladnejši zrak, zgoraj pa izhaja toplejši. Pri nizkih zunanjih temperaturah je tako tak način prezračevanja bolj učinkovit. S priprtimi okni pa v stanovanje, še posebej mestno, neprestano uhajajo razne nečistoče in hrup. Tako je ta način prezračevanja v veliko primerih podobno neprimeren in neizvedljiv kot prezračevanje z občasnim odpiranjem oken.
Je res, da tudi stene »dihajo«?
Ne.
Prehod svežega zraka skozi stene novih ali obnovljenih zgradb je neznaten. Stene, ki »dihajo«, so sodobni mit raznih mojstrov in zavajajočega oglaševanja.
So prezračevalni sistemi najboljša alternativa odpiranju oken?
Zagotovo.
Prezračevalni sistemi so ključni, še posebej v novih in obnovljenih stavbah z okni, ki dobro tesnijo. Izbiramo lahko med centralnim in decentralnim prezračevalnim sistemom, saj je oba mogoče vgraditi tako v nove kot v že obstoječe objekte.
Eko sklad socialno šibkim gospodinjstvom omogoča pridobitev nepovratnih sredstev v višini 100 % financiranja lokalne prezračevalne enote z rekuperacijo.
Kaj je centralni prezračevalni sistem?
Je prezračevalni sistem s centralno napravo in napeljanimi cevmi po prostorih. Ti sistemi navadno opravljajo tudi funkcijo toplotnega izmenjevalnika, kjer tok hladnega zraka, ki potuje skozi centralno napravo, ogreva odvodni zrak in se ob tem najmanj 70 odstotkov toplote odvodnega zraka vrne v prostore. Gre za prezračevanje z rekuperacijo, ki je dobra in zelena izbira za energetsko varčno hišo.
Centralni prezračevalni sistemi z rekuperacijo so najsodobnejši in imajo najnižje stroške obratovanja. Priporočljivi so za večja stanovanja (pet ali več prostorov) in so pogosta izbira predvsem pri novogradnjah, saj je zanj treba skozi prostore napeljati cevi.
Kaj je decentralni prezračevalni sistem?
Decentralni prezračevalni sistemi so nekoliko poenostavljena oblika prezračevanja, saj nimajo centralne naprave in cevi. Za vgradnjo so potrebne le odprtine v stene in priključitev na električni tok. Je enostaven, hiter in cenovno ugoden način za zagotavljanje prezračevanja. Sami se lahko odločimo, v katere prostore bomo sistem vgradili in kdaj bo sistem deloval.
Nekoliko naprednejši decentralni sistemi ponujajo tudi možnost rekuperacije, kar predstavlja odlično izbiro za že obstoječe zgradbe brez prezračevalnih sistemov. Enote za lokalno prezračevanje z rekuperacijo zagotavljajo prezračevanje posameznih prostorov, zaradi rekuperacije so ti sistemi energetsko učinkoviti, s filtri pa zagotavljajo popolnoma čist zrak.