Kar 62 milijonov evrov bi madžarska vlada vložila v oživitev lokalne pop scene in s tem dvigniti kakovost madžarske pop in rock glasbe, hkrati pa tudi graditi narodno identiteto, poročajo agencije.
"Glasba lahko predstavi razlike v madžarskem karakterju, viziji in zgodovinski izkušnji," pravi Szilard Demeter, vodja projekta, ki ga je predsednik madžarske vlade Viktor Orban leta 2019 imenoval za kulturnega komisarja in dodaja, da načrt morda ni najbolj razumljiv, če se nanj gleda z zahodnoevropskega vidika. A ravno zato je lahko po njegovih besedah "vznemirljiv in eksotičen".
Čeprav je Demeter v nekem intervjuju dejal, da nima rad pop glasbenikov, ki pljuvajo čez politiko, saj naj bi to razdvajalo občinstva, je za agencijo AFP dejal, da za vključitev v glasbeno reformo politično prepričanje ne bo ovira, važna bo kakovost. "Raznolikost je bistvo madžarske kulturne moči, tako kot je raznolikost med narodnimi kulturami bistvo moči Evrope," je dejal.
Kritiki pa se vseeno boji, da bo glasbena reforma vseeno služila oblasti za utišanje kritičnih glasbenikov. Pevec punk skupine Usual Disappointments Ferenc Megyeri pravi, da madžarska vlada že sedaj cenzurira glasbenike. Skupina je izdala kritične skladbe z naslovi Viktor, Absurdistan in Soros, ki so jih ob spletnem prenosu koncerta, ki ga je financirala vlada oktobra lani, izrezali.
Večkrat nagrajeni tekstopisec Zoltan Czutor pa pravi, da bi iz reforma sicer lahko naredila marsikaj dobrega, denimo za glasbeno izobrazbo otrok, a je ob tem izrazil bojazen pred indoktrinacijo. Dejal je, da se izvajalci v svojih delih že sedaj izogibajo političnim temam, ker se bojijo, da jih ne bodo vabili na koncerte ali pa, da njihovih skladb ne bodo vrteli po radiu.