Srbska vlogerka influencerka Una Kalabar, ki se na družabnih omrežjih pojavlja kot uki-q, je na TikToku zbrala že več kot milijon sledilcev, na instagramu skoraj pol milijona in na YouTubeu okoli dvesto tisoč.
Za njo pa so v Srbiji ponoreli otroci, stari večinoma od 7 do 11 let. Sebe so začeli imenovati "vanzemuljci" in na družabnih omrežjih objavljajo videe, v katerih se, pokriti z rjuhami, klanjajo svoji "boginji", prižigajo sveče, ali izjavljajo, da bi zanjo "ubili sebe" ali celo svojo družino - in z njimi zbirajo všečke svojih somišljenikov in drugih.
Nekateri časopisi so celo objavljali zgodbe, da influencerka zahteva od otrok, da se ji podredijo in da otroci zato doma zažigajo ikone.
Histerija je dosegla takšne razsežnosti, da so se po družabnih omrežjih začeli pojavljati tudi pozivi, naj "ukinejo ukizem", domnevno novo sekto, ki ogroža njihove otroke.
Na koncu se je oglasila tudi Una sama in dejala, da je zgrožena, ker se njeno ime pojavlja v zvezi z besedo "sekta" in da sama ne počne ničesar, kar jo obtožujejo.
"Sploh ne vem, kdaj se je vse skupaj začelo. Verjetno kot neka otroška igra, upiranje staršem," pravi v videu, ki ga je objavila na YouTubeu. "To so verjetno otroci, katerih starši nimajo pojma, kaj njihovi otroci počnejo na družabnih omrežjih. To so otroci, željni pozornosti, ki je očitno od staršev ne dobijo dovolj," pravi.
Njen odgovor si lahko ogledate pod člankom (v srbščini).
In verjetno ima prav, saj ji pritrjuje tudi psihologinja. "Danes celo starši pravijo, da njihove otroke vzgajajo internet, youtuberji in influencerji," pravi psihologinja Ana Mirković iz Inštituta za digitalne komunikacije. "Tudi na ta način se kaže, da gre za disfunkcionalne družine," dodaja. "Otroke morajo vzgajati starši. Če tega ne zmorejo ali ne znajo, je boljše, če poiščejo pomoč."