Estrada

Trendi jedilnica: 18 TOP namigov

M.K.
17. 3. 2021, 14.10
Deli članek:

Podobno kot kuhinja je tudi jedilnica pogosto srce doma in vsakodnevnega vrveža. Tam uživamo v okusnih jedeh in kakovostnem času, preživetem v krogu najdražjih.

Shutterstock
Rustikalni in sodobni elementi v prefinjeni fuziji v jedilnici
Povsem prav je, da si zaželimo jedilnice, ki odraža naš unikatni slog. Ne glede na to, ali naša jedilnica potrebuje popolno preobrazbo ali le nekaj osvežitve, predstavljamo nekaj enostavnih "naredi sam" projektov, ki se jih lahko lotite čez vikend ali celo v urici prostega časa.
Pripravljeni na prenovo jedilnice? Pobrskajte po naslednjih fotografijah in namigih, da ustvarite jedilnico po vašem okusu.

Shutterstock
Vsak stol ima svojo zgodbo, stil in zgodovino.

1. ADIJO, NAVLAKA

Prvi korak do urejene jedilnice je iskanje rešitve za vso navlako, ki se običajno znajde na mizi. Od neplačanih računov in druge pošte,do ključev, očal, časopisov inpodobnega - vse naj dobi svoj prostor drugje, nena mizi. Omislimo si lahko različne predalčnike, pomožne mizice, stojala, vozičke, police ali stalaže. Vse,kar ne spada na mizo,tako ne bo več v napoto, ko napoči čas za večerjo. 

2. STENE

Je čas za večjo spremembo ali le nekaj svežine? Mogoče razmislimo, da bi prepleskali stene. Tudi če nismo ljubitelji živih barv, lahko nekaj razgibanosti v jedilnico vnesemo s sivimi in bež toni. 

3. PASTELI

Za nekoliko manj tradicionalen videz jedilnice bodo poskrbeli pasteli. Še najbolj bodo prišli do izraza, če jih bomo kombinirali s temnim lesom in kovinskimi detajli.

4. JEDILNI KOT

Družbi izbranih stolov se pridružujejo še klopi. Jedilne kote s klopmi ob steni lahko prikupno opremimo z barvnimi okrasnimi blazinami. Za dobro mero udobja in sloga.

5. NAMIZNI DEKOR

Kombinacije drznih barv in elementov v elegantni postavitvi bodo ustvarile prefinjeno jedilno mizo. Tako bo večerja več kot le obrok.

Shutterstock
Prt kot glavni dekorativni element v jedilnici

6. CVETJE

Za še posebej svežo in živahno kuhinjo lahko na mizo postavimo velike šopke svežega cvetja, ki bodo popestrili izkušnjo in nas očarali s svojo lepoto.

7. GALERIJA

Na steni ob jedilni mizi ali za njo lahko ustvarimo galerijo fotografij, slik ali kombinacije le-teh. Poleg lepega kosa dekorja bodo fotografije ali slike nudile nekaj zanimanja za vsake oči, vesele teme za pogovore ob mizi ter cenjeno domačnost.

8. (PRE)VELIK LESTENEC

Nad jedilno mizo nas lahko razveseli velik lestenec, ki poleg svetlobe ponuja tudi središčno točko v sobi in odvrača pozornost od drugih elementov.

Shutterstock
Makrame, ratan in podobni elementi dodajo nekaj teksturne dimenzije.

9. PREPLETENO

V jedilnici so dobrodošli elementi iz naravnih vlaken in materialov, kot je na primer ratan. Nepravilnost in rustikalnost takšnih kosov pohištva ali dekorja prinese nekaj narave in doda sobi karakter.

10. SVEŽE TAPETE

Nekateri jih ljubijo, drugi sovražijo - vmesne poti skorajda ni. Za tiste, ki so jim naklonjeni, je menjava tapet za nove, sveže in vznemirljive vzorce vedno pozitivna izkušnja, ki ne razočara.

11. TEKSTURA

Les, kovina in kamen se vedno razumejo med seboj. A kombinacija teh materialov v njihovi bolj naravni različici ne zajema široke barvne palete. Da povečamo zanimivost takšne sobe, uporabimo več tekstur, ki jih ponujajo ratan, volna in pletenine. Namesto z barvo navdušenje ustvarimo z razvajanjem drugih čutov.

Shutterstock
Topli sivi toni so priljubljena izbira za barvo jedilnice.

12. BELA KULISA

Nekateri se enostavno ne moremo zadržati, da ne bi izbirali pohištva v živih barvah in dodatkov, ki kar kričijo. Da bodo prišli v naši jedilnici zares do izraza, raje izberimo bele stene.

13. BARVNA SEDIŠČA

Od klopi do raznih pručk in stolov – sedišča v naših jedilnicah so navadno v temnih, nevtralnih tonih ali celo golem lesu. Mogoče pa je čas, da s tem ključnim pohištvenim elementom vnesemo nekaj barve. Ste kdaj razmišljali o bogatih rumenih oblazinjenih stolih? Ali morda prevlekah v pastelni rožnati? Zdaj je čas.

Shutterstock
Veliki lestenci nad jedilno mizo ne zagotavljajo le svetlobe, ampak tudi veliko mero zanimanja.

14. OKROGLA MIZA

V manjših prostorih, ki so polni »škatlastih« objektov, hitro postane neprijetno. V takem primeru je smiselno razmisliti o izbiri okrogle mize, okrog katere se bo tudi lažje premikati.

15. BARVANA TLA

Pleskanje sten je prva izbira, ko se lotimo večje spremembe v jedilnici. Kaj pa če bi namesto tega barvo spremenili tlom? Če imamo lesena tla, bo to razmeroma enostavno, za vsa druga pa bo potrebnega nekaj več truda.

16. NAMIZNI PRT

V jedilnici je navadno miza eden od večjih in bolj izstopajočih predmetov. Mogoče je čas, da največji predmet v naši jedilnici pokrijemo z živahnim vzorčastim ali elegantnim enobarvnim prtom, ki bo spremenil videz celotne sobe. Izberemo lahko tudi takšnega, ki bo mizo v celoti prekril in segal do tal. 

Shutterstock
Nekoliko bolj klasičen pristop k elegantni jedilnici

17. LOČEN KOT

Je naša jedilnica v sobi, ki je namenjena tudi drugim aktivnostim? Ločimo jo lahko s premičnimi razdelilniki, zavesami ali španskimi stenami. Tako ustvarimo jedilni kot, ki bo sijal v svoji namembnosti.

18.POPOLNI V RAZLIČNOSTI

Že velikokrat omenjeno, a vredno poudarka. Pri nakupu jedilne mize in stolov se ni treba odločiti za komplet. Po svojih željah, presoji in okusu lahko izberemo posamezne elemente. S tem izrazimo svoj slog in unikaten okus. Še pomembneje, izognemo se dolgočasnemu »izložbenemu« videzu sobe.

Več o opremi doma si preberite v aktualni številki revije Dom2 Moje lepo stanovanje, ki vas čaka na prodajnih policah ali v spletni Trafiki24!

Dom2 Moje lepo stanovanje
Dom2 Moje lepo stanovanje št. marec-april.