Ideja se je porodila iz izkušenj z uporabo različnih cepiv ob epidemiji ebole, ki so jo pred leti uspešno ustavili, da se ni razvila v pandemijo.
Tako znanstveniki menijo, da bi mešanje cepiv verjetno izboljšalo imunski odziv telesa in tako zmanjšalo pojavnost obolenj, razvoja težjih oblik bolezni in seveda smrti.
Britanski raziskovalci tudi menijo, da bi, če bi se "mešanje" cepiv izkazalo za delujoče, to omogočilo tudi večjo fleksibilnost in hitrost cepljenja ter zmanjšalo probleme pri morebitnem pomanjkanju katerega izmed trenutno odobrenih cepiv.
Raziskave je sedaj podprla britanska vlada, rezultati pa najverjetneje ne bodo znani pred junijem. Do takrat trenutnega modela cepljenja, ki velja v državi - dvojno cepljenje le z eno vrsto cepiva - ne bodo spreminjali.
Protitelesa po okužbi so prisotna najmanj pol leta, popolnoma brez simptomov kar vsak peti potrjeno okuženi
Medtem so znani rezultati neke druge raziskave, ki je pokazala, da so pri 88-ih odstotkih ljudi, ki so bili okuženi s koronavirusom, tudi pol leta po okužbi v krvi še prisotna protitelesa, ki telo ščitijo pred ponovno okužbo ali vsaj hujšim potekom bolezni, če do okužbe vendarle pride.
Študija je zajela 20.000 ljudi, ki so bili potrjeno okuženi, in pri katerih so redno spremljali različne dejavnike, da bi dobili boljšo sliko o bolezni in njenem razvoju.
Rezultati so tako pokazali, da je najbolj pogost znak okužbe izguba vonja in okusa, kar je izkusilo 43 odstotkov tistih s simptomi. Okoli četrtina je je poročala o kašlju in približno enak delež o vročini.
Kar 40 odstotkov potrjeno okuženih ni imelo nobenega od naštetih simptomov, ampak druge, kar 20 odstotkov pa prav nobenega, je pokazala študija.