Estrada

Šanghaj uvedel popolno prepoved plastičnih vrečk

kl/STA
2. 1. 2021, 12.18
Posodobljeno: 2. 1. 2021, 12.28
Deli članek:

Kitajska je prekomerni uporabi plastike napovedala oster boj. V petih letih želijo uporabo plastike v gospodinjstvih zmanjšati za tretjino.

splet
Kitajska bo v vseh mestih postopoma uvedla prepoved uporabe plastničnih vrečk - tudi biorazgradljivih

Šanghaj je z novim letom popolnoma prepovedal prodajo plastičnih vrečk, tudi biorazgradljivih. Vse trgovine so morale prenehati prodajati takšne vrečke ali pa jih strankam ponujati brezplačno. Prav tako dostavne službe ne smejo več uporabljati plastičnih vrečk in embalaže za shranjevanje in transport hrane in pijače.

Z novim letom je v Šanghaju prepovedana tudi uporaba plastičnih slamic v restavracijah in pri dostavi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Prepoved se nanaša tudi na embalažo pri dostavi. Pri tej bo iz plastike lahko le še pokrov na embalaži, v kateri bo shranjena sveže kuhana hrana.

Številne šanghajske trgovine so sicer prodajo plastičnih vrečk omejevale že v minulih letih. Mestna uprava je leta 2008 sprejela načrt, s katerim so postopoma omejevali njihovo uporabo in prodajo. Mestne oblasti že dalj časa spodbujajo uporabo papirnatih vrečk oz. vrečk iz drugih materialov za večkratno uporabo.

Do konca leta 2021 bodo plastične vrečke prepovedali tudi v šanghajskih hotelih, v prihodnjih letih pa bodo plastično embalažo ukinili še pri poštnih storitvah.

Getty Images
Kitajska bi lahkodo leta 2030 ustvarila kar 500 milijonov ton plastičnih odpadkov iz gospodinjstev

Odločitev oblasti v mestu, kjer živi kar 25 milijonov ljudi, je del državnega načrta o spopadanju s prekomerno uporabo plastike in posledično velikanskimi količinami odpadkov, ki zaradi tega nastajajo.

Do leta 2022 nameravajo tako v vseh velikih in manjših mesti prepovedati uporabo nerazgradljivih plastičnih vrečk. V vseh restavracijah v državi je tudi že prepovedana uporaba plastičnih slamic.

Peking upa, da bo s tovrstnimi ukrepi uporabo plastike v gospodinjstvih zmanjšal za 30 odstotkov.

Država z največjim številom prebivalstva na svetu se že leta bojuje z nenehno rastjo plastičnih odpadkov. Deset let nazaj so zbrali 60 milijonov ton plastičnih odpadkov, ki jih ustvarijo gospodinjstva, leta 2017 že 215 milijonov ton, do leta 2030 pa jih bodo, po podatkih Svetovne banke, zbrali že 500 milijonov ton.

splet
Največje kitajsko zbirališče odpadkov iz plastike so napolnili v 25-ih od predvidenih 50 let.

Kako bridka je bitka Kitajske s plastičnimi odpadki, govori dejstvo, da so največje zbirališče v državi napolnili le v polovičnem času, kot je to bilo predvideno.

Njihovo največje zbirališče plastičnih odpadkov v provinci Shaanxi, veliko za 100 nogometnih igrišč, je bilo, ko so ga zgradili leta 1994, namenjeno uporabi do leta 2044 - torej 50 let.

Takrat so načrtovali, da bo dnevno lahko sprejelo 2.500 ton odpadkov dnevno. Namesto tega jih je sprejemalo štirikrat več. In že v začetku lanskega leta je bilo smetišče do konca natrpano z odpadki - 25 let pred predvidenim rokom.