"Spanje na trebuhu je najmanj zdravo od vseh položajev, v katerih spimo" pravi Alex Savy, strokovnjak za spanje.
Na trebuhu spi okoli 16 odstotkov ljudi, večina (74%) pa na levem ali desnem boku. Če ste v prvi skupini tvegate precej zdravstvenih težav.
Većina le-teh izhaja iz položaja hrbtenice", pravi Savy. "Ko ležite na trebuhu, hrbtenica izgublja svojo naravno krivuljo in postaja napeta. Zaradi tega trpijo tudi hrbtne mišice in zjutraj povzročajo bolečine v hrbtu."
Spanje na trebuhu lahko povzroči tudi "hiperlordozu oziroma prekomerno ukrivljenost lumbalnega (ledvenega) dela hrbtenice, " pa pravi fizioterapevtka Kristen Gasnick. "To posledično povzroča bolečino v tem delu hrbta, dolgotrajno pa lahko vodi k zožanju hrbteničnega kanala (stenozi) in vkleščenim živcem, pa tudi k sponilozi in degeneraciji medvretenčnih plošči," razlaga.
Možne so tudi okvare vratu. "Da bi lahko dihali, medtem ko ležite na trebuhu, glavo obračate na stran. To pa povzroča pritisk na vratno hrbtenico, ki ni več poravnana s preostankom," pravi Alex Savy. Še posebej je to lahko slabo, če glavo obračate vedno na isto stran, saj zaradi tega ena stran ojača, druga pa oslabi. To lahko vodi do mišičnih vozlov in napetosti, dolgoročno pa do resnih težav z vratom.
Spanje na trebuhu tudi pritiska na vaša pljuča in srce, vaše kolke pa postavlja v zanje nenormalen položaj, ki lahko dolgoročno povzroči probleme z medvretenčnimi ploščicami v med ledvenim in križnim delom hrbtenice, t.i. hernijo diska.
Kako zmanjšati škodo?
Če še vedno želite spati na trebuhu pa lahko neželene posledice olajšate tako, uporabite blazino. Strokovnjaki priporočajo da jo namestite pod noge, po možnosti pa tudi pod boke, kar bo omogočilo, da bo spodnji del vašega hrbta v nevtralnem položaju.
Tudi blazina, ki bo v nevtralnem položaju obdržala vaš vrat, bo le koristila.